Prawie 100 osób zakwalifikowało się do diecezjalnego etapu 21. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.
Konkursowy materiał w tym roku obejmował Księgę Daniela oraz Apokalipsę. Diecezjalny finał odbył się w auli wrocławskiego seminarium.
- Pismo św. to Księga Życia, Słowo, które Bóg kieruje do nas. Ważne, byśmy uczyli się rozumienia tych tekstów, byśmy - także podczas Eucharystii - lepiej rozumieli to, co Bóg do nas mówi - zwrócił się do młodzieży abp Józef Kupny.
Metropolita wrocławski otworzył diecezjalny etap konkursu modlitwą i błogosławieństwem. Podkreślił, że biblijna wiedza ma prowadzić do zjednoczenia z Bogiem, przylgnięcia do Niego. Nie chodzi o to, by o Piśmie św. wiedzieć wszystko.
- Chodzi o to, żeby słowo przyjęte w sercu w nas pracowało, żeby nas zmieniało, żebyśmy szli za nim, żebyśmy tego słowa się uczyli. Zawsze ważna jest - dla naszego życia osobistego, ale i społecznego - odpowiedź na pytanie: czego Bóg od nas oczekuje, co nam chce powiedzieć - wyjaśniał.
- Konkurs składa się z etapu szkolnego, za który odpowiadają katecheci; diecezjalnego, do którego zakwalifikować się mogły trzy osoby reprezentujące szkołę oraz 2-dniowego etapu centralnego w Niepokalanowie, do którego z każdej diecezji przechodzą trzy osoby - wyjaśnia Estera Ryczek, przewodnicząca wrocławskiego oddziału „Civitas Christiana”.
- Etap diecezjalny składa się z części pisemnej oraz ustnej. Komisja, której przewodniczy ks. prof. Stanisław Stasiak, a znajdują się w niej także dr Anna Rambiert-Kwaśniewska i Piotr Sutowicz z Civitas Christiana, wyłania 7 laureatów, spośród których trzech przechodzi do etapu centralnego. Uczestnicy konkursu to młodzi ludzie, którzy naprawdę żyją Pismem św. i rozumieją je. Czasem na centralnym etapie zdarza nam się spotkać księży, którzy swego czasu brali udział w konkursie, i miał on pewien wpływ na obranie przez nich drogi kapłańskiej. Niektórzy pracownicy „Civitas Christiana” także wywodzą się z grona uczestników tej inicjatywy - mówi Estera Ryczek.
Wśród tych, którzy przystąpili do biblijnej rywalizacji w seminaryjnej auli, znaleźli się Patryk Lechowski i Damian Mszyca z parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.
Pierwszego do konkursu wytypował katecheta, drugi - od 11 lat ministrant - sam postanowił spróbować swoich sił. - Księgę Daniela czyta się jak interesującą opowieść, natomiast Apokalipsa nie jest łatwa - mówią i dodają, że teraz obie będą im na pewno bliższe.
Jeden koncentrował się na powracaniu do najważniejszych fragmentów ksiąg, drugi zagłębiał się w przypisy. - By wziąć udział w konkursie, trzeba było także znać kontekst historyczny ksiąg, interpretację symboli - dodają.
Do przypisów, komentarzy sięgali także Przemysław Łaba, Marcin Bielak i Piotr Guziak z Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu. Przemek, od lat służący przy ołtarzu, obecnie ceremoniarz, korzystał również z elektronicznej wersji Pisma św.
- Te księgi są trudne, ale bardzo ciekawe. Ja właściwie niedawno wróciłem do wiary - mówi Marcin. - Intrygują mnie zwłaszcza dlatego, że mówią o przyszłości, o tym, co nas wszystkich czeka. Ukryte są w nich nasze losy. To fascynujące.
Do etapu centralnego z naszej diecezji zakwalifikowali się kolejno: Karol Knapiński, Piotr Krzyżak i Teresa Jureczko.