28 kwietnia ruszył dwuetapowy konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych. Gdzie stanie monument upamiętniający żołnierzy podziemia antykomunistycznego?
Pomnik ma stanąć we Wrocławiu na skwerze przy zbiegu ulic Dyrekcyjnej, Borowskiej i Glinianej. Konkurs zaś adresowany jest do artystów plastyków i architektów, ale mogą w nim wziąć udział także inni wykonawcy, jeśli w portfolio z ostatnich 10 lat mają realizację rzeźby w przestrzeni publicznej, upamiętniającej osobę lub wydarzenie historyczne. Autorzy projektu muszą przedstawić nie tylko swoją koncepcję na pomnik, lecz także zaprezentować pomysł na zagospodarowanie skweru.
Do konkursu mogą stanąć osoby fizyczne i prawne oraz organizacje nieposiadające osobowości prawnej zarówno z kraju, jak i z zagranicy.
Do 15 maja br. Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia przyjmuje pisemne wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Zostaną one rozpatrzone do 19 maja. Zakwalifikowani uczestnicy będą mieli czas do 21 sierpnia br. na przygotowanie koncepcji prac konkursowych w postaci plansz i opisów. Ogłoszenie wyników konkursu powinno nastąpić do 10 grudnia. Jego zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych.
W składzie komisji konkursowej są m.in. mjr Ryszard Filipowicz - prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Kazimierz Kimso - przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność, prof. Krzysztof Szwagrzyk – historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Michał Jędrzejewski. prof. Aleksander Zyśko i prof. Zbigniew Makarewicz – artyści rzeźbiarze, profesorowie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Ilona Gosiewska – prezes Stowarzyszenia Odra - Niemen we Wrocławiu.
Pomnik ma zostać sfinansowany z trwającej już społecznej zbiórki. Członkowie komitetu budowy zapewniają, że zrobią wszystko by uzbierać potrzebną kwotę.