Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pomnik dla niezłomnych

28 kwietnia ruszył dwuetapowy konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych. Gdzie stanie monument upamiętniający żołnierzy podziemia antykomunistycznego?

Pomnik ma stanąć we Wrocławiu na skwerze przy zbiegu ulic Dyrekcyjnej, Borowskiej i Glinianej. Konkurs zaś adresowany jest do artystów plastyków i architektów, ale mogą w nim wziąć udział także inni wykonawcy, jeśli w portfolio z ostatnich 10 lat mają realizację rzeźby w przestrzeni publicznej, upamiętniającej osobę lub wydarzenie historyczne. Autorzy projektu muszą przedstawić nie tylko swoją koncepcję na pomnik, lecz także zaprezentować pomysł na zagospodarowanie skweru. 

Do konkursu mogą stanąć osoby fizyczne i prawne oraz organizacje nieposiadające osobowości prawnej zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Do 15 maja br. Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia przyjmuje pisemne wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Zostaną one rozpatrzone do 19 maja. Zakwalifikowani uczestnicy będą mieli czas do 21 sierpnia br. na przygotowanie koncepcji prac konkursowych w postaci plansz i opisów. Ogłoszenie wyników konkursu powinno nastąpić do 10 grudnia. Jego zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych.

W składzie komisji konkursowej są m.in. mjr Ryszard Filipowicz - prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Kazimierz Kimso - przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność, prof. Krzysztof Szwagrzyk – historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Michał Jędrzejewski. prof. Aleksander Zyśko i prof. Zbigniew Makarewicz – artyści rzeźbiarze, profesorowie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Ilona Gosiewska – prezes Stowarzyszenia Odra - Niemen we Wrocławiu.

Pomnik ma zostać sfinansowany z trwającej już społecznej zbiórki. Członkowie komitetu budowy zapewniają, że zrobią wszystko by uzbierać potrzebną kwotę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama