Podczas uroczystych obchodów z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej podkreślano wagę barw narodowych na przestrzeni wieków.
Występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji, uroczyste podniesienie flagi na maszt, przemówienia okolicznościowe oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych - tak wyglądały uroczyste obchody Dnia Flagi RP na wrocławskim rynku.
- Pamiętamy o naszej historii, z której jesteśmy dumni. W dniu święta flagi narodowej składamy hołd tym wszystkim, którzy przez liczne wieki walczyli w jej obronie, tym, którzy oddali za nią życie. Cieszę się, że wywieszenie flagi nie jest tylko zwykłym obowiązkiem. Staje się elementem naszej pamięci historycznej - mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.
Podkreślał przy tym, że jako naród jesteśmy niezwykle dumni z tego, że przez liczne wieki flaga towarzyszyła nam w dniach chwały, ale także wtedy, kiedy było potrzebne wsparcie i otucha.
- Spójrzmy na flagę, w sposób szczególny patrząc w przyszłość. Cieszmy się tym dniem i pamiętajmy o tym, że jesteśmy wspólnotą, że wiele pokoleń walczyło za nasze barwy narodowe, byśmy mogli trwać w naszym niepodległym i demokratycznym państwie - stwierdził wojewoda.
Dowódca Garnizonu Wrocław zaznaczył, że w chwilach niewoli barwy narodowe stanowiły symbol hartu ducha, były znakiem bojowym walczącego narodu. Przypominały, że jeszcze Polska nie zginęła.
- Żołnierska postawa na polach walki zawsze stanowiła najwymowniejsze świadectwo niezłomności i nieustępliwości narodu polskiego, a barwy narodowe były symbolem polskiego patriotyzmu. Zrośnięte nierozerwalnie z przeszłością i współczesnością, powinny być otaczane najwyższą czcią przez wszystkim obywateli. Niech ten dzień pozwoli nam poczuć się dumnymi z dokonań przodków i wzmocni poczucie tożsamości narodowej. A powiewająca na maszcie biało-czerwona flaga będzie dla wszystkich przejawem polskości - podsumował gen. bryg. Wojciech Lewicki
- Kiedy przed tą uroczystością rozdawałem flagi na wrocławskim rynku, widziałem autentyczną radość i dumę z naszych barw narodowych. Dzisiaj wiemy, że państwa narodowe mają swoje miejsce w historii, że europejskie wartości nie realizują wszystkich potrzeb mieszkańców, a patriotyzm i pamięć o historii jest niezwykle ważna. Chciałbym, aby ten nasz patriotyzm nie był płytki czy wykluczający; byśmy byli otwarci, solidarni, gotowi na dialog - przemawiał członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak
- Dziś nasze symbole narodowe stają się niezwykle wymowne, biało-czerwona flaga, godło, hymn narodowy, a także poczty sztandarowe przypominają o łączności międzypokoleniowej, poczuciu wspólnoty i szacunku dla dorobku przodków. Cieszę się, że w dzień taki jak dziś, przy powiewającej biało-czerwonej fladze, mogę z dumą powiedzieć, że Wrocław jest prężnym europejskim miastem, przyjaznym nowym inwestycjom, dbającym o jakość życia mieszkańców, miejscem spotkań kultur - oświadczyła wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka.