Nowy numer 22/2023 Archiwum

IV Wrocławskie Dni z Rotmistrzem Pileckim

Poznaj jednego z najodważniejszych Polaków w historii w dniach 13-25 maja.

Wrocławskiego organizacje pozarządowe na czele ze stowarzyszeniem "Odra-Niemen" oraz Inicjatywą Historyczną zapraszają na cykl wydarzeń o charakterze społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Data nie jest przypadkowa. Całość rozpocznie się 13 maja, w dzień urodzin bohatera, a zakończy 25 maja, czyli w dzień jego tragicznej śmierci.

- Codziennie w tym okresie zapraszamy mieszkańców na jakieś konkretne wydarzenie, projekt, który przybliży nam niezwykłą postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak co roku, chcemy, by nasze spotkania miały charakter różnorodny, dlatego nie zabraknie imprez sportowych, jak rajd rowerowy do Sobótki, kulturalnych, a także dyskusji na tematy bieżące oraz edukacyjno-historyczne - mówi Dominika Arendt-Wittchen z Inicjatywy Historycznej.

Najważniejszym prelegentem tegorocznej edycji będzie dr Krzysztof Tracki, biograf młodości rotmistrza Pileckiego, który napisał bardzo cenioną, ale wciąż mało znaną książkę „Młodość Witolda Pileckiego”. Spotkanie z autorem pod hasłem „Wybór czy przeznaczenie. Nieznane i tajemnicze fakty z dziejów rodu Pileckich i młodych lat Witolda Pileckiego” odbędzie się 19 maja o godzinie 18 w Centrum Historii Zajezdnia.

- Dr Tracki przeprowadził niezwykłą kwerendę, która sięga historii rodów Pileckich od czasów XVI wieku, co być może miało wpływ na późniejsze dzieje męskiej części rodu. To będzie bardzo ciekawe spotkanie! - zaprasza jeden z organizatorów.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się publiczne czytanie raportów Witolda Pileckiego z Auschwitz przy pomniku rotmistrza na promenadzie staromiejskiej 14 maja od godziny 16 do 18, w które włączą się społecznicy, ludzie kultury i duchowieństwo.

Ciekawie zapowiada się również spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem 20 maja o godzinie 19 w sali 105 na pl. Solidarności 1/3/5. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej opowie o poszukiwaniach rotmistrza Pileckiego, aktualnych działaniach swojego zespołu i planach na najbliższą przyszłość.

Przedstawiamy dokładny plan IV Wrocławskich Dni z Rotmistrzem Pileckim na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast