Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pod opieką św. Jana Pawła II

Publiczna SP Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Michałowicach. Istnieje od 1 września 2000 r. – w miejsce szkoły zlikwidowanej przez gminę. Podobnie jak ok. 130 placówek w Polsce prowadzona jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie.

Szkoła jest nieodpłatna; uczy się w niej w tej chwili 56 dzieci. Posiada również bezpłatny oddział przedszkolny (obecnie 46 dzieci), czynny od 6.30 do 16.00. Niewielkie klasy gwarantują indywidualne podejście do dziecka, a szkoła posiada nowoczesną bazę dydaktyczną (korzysta np. z tablic inter- aktywnych), dysponuje placem zabaw, świetlicą czynną do 15.00. Dzieci mogą korzystać z dodatkowych zajęć – logopedycznych, rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych, prowadzonych z pedagogiem, wyrównawczych. W szkole działają koła teatralne, taneczne, SKS czy Klub Jana Pawła II. Dzieci w ramach WF wyjeżdżają na krytą pływalnię do Brzegu. W każdy pierwszy piątek jest Msza św., w czerwcu pielgrzymka na Jasną Górę, a latem Wakacje z Bogiem. Ponadto mnóstwo konkursów i wydarzeń, takich jak Ognisko Patriotyzmu, Festiwal Piosenki i Pieśni Maryjnej, Bal Świętych. Szkoła gwarantuje wychowanie w duchu chrześcijańskim; SPSK zapewnia nauczycielom szkolenia formacyjno-zawodowe, rekolekcje. – Bardzo zależy nam na efektach kształcenia, ale priorytetem jest wspieranie uczniów całościowo, wspomaganie w pokonywaniu trudności wychowawczych i dydaktycznych. Chcemy, żeby dziecko czuło się dobrze, było radosne i osiągało wyniki na miarę swoich możliwości. Znajdują u nas miejsce także uczniowie, którzy mają problemy z nauką – mówi dyrektor Alicja Przepiórka.

– Zależy nam na bardzo dobrej współpracy z rodzicami – podkreśla. Nasza szkoła jest nastawiona zwłaszcza na wsparcie uczniów potrzebujących pomocy, na indywidualne podejście do ucznia. Nie przekreślamy nikogo, nie przyklejamy etykiety. Dajemy każdemu szansę. W naszym programie wychowawczym znajdziemy wezwanie, by „uszanować niepowtarzalność i oryginalność wychowanków”. „ Nie jesteś kimś, kto daje, podczas gdy ten drugi stoi jak żebrak i przyjmuje. Nie tylko, że między wami istnieje doskonała równość, ale dzieje się nawet tak, że przychodzący do ciebie daje więcej, niż sam przyjmuje… On daje ci zaproszenie, które jest tak wielkie i hojne, że niemal powinno nas przyprawiać o łzy. Druga osoba w pełnej pokorze daje swoje oczekiwanie i zaufanie. Zgadza się odkryć siebie w całej słabości i lęku, swoim zawodzie i winie, aby móc przyjąć pomoc.. To przychodzący daje nam najwięcej . Musimy o tym pamiętać i trwać na miejscu żebraka, a nie bogacza”….

„W życie wychowanków nie ingerujmy w sposób powierzchowny, nie przyjmujmy postawy przełożonych, którzy wszystko wiedzą najlepiej, nie wydawajmy rozkazów, nie posiadajmy gotowych rozwiązań, nie projektujmy na nich własnych doświadczeń, nie krępujmy, nie wykorzystujmy, nie ignorujmy. Preferujmy ich wolność, miejmy wzgląd na osobistą drogę każdego z nich, szanujmy ich niepowtarzalność i absolutną oryginalność”….. Wychowanek jest tajemnicą nie tylko dla wychowawcy. Jest tajemnicą dla samego siebie….. „ Jeśli słuchamy jedynie tego, co mówi, to bez wątpienia będziemy wprowadzeni w błąd. Musimy nauczyć się słyszeć także i to, czego do nas nie mówi, co kryje się za wypowiedzianymi słowami (…). Człowiek, niezależnie od tego co robi, zawsze szuka miłości”.

Między Brzegiem a Lubszą

Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Michałowicach od 1 września br. zostaje przekształcona w placówkę 8-klasową. W szkole nadal będą działały oddziały przedszkolne. Adres: Michałowice 18, 49-314 Pisarzowice (powiat brzeski), tel. 77 411 90 05. Strona internetowa www.pspmichalowice.eu

Więcej o szkołach katolickich TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama