GN 48/2020 Archiwum

W blasku obrączki

Od niej – czyli od znaku przymierza – rozpoczyna swoją książkę o życiu konsekrowanym o. prof. José Cristo Rey García Paredes CMF, gość majowego sympozjum w Krzydlinie Małej.

Hiszpański klaretyn, profesor Instytutu Teologii Życia Konsekrowanego w Madrycie, jest autorem publikacji „Przymierze i trzy rady. Urok życia konsekrowanego”. Zawarte w niej treści prezentował podczas XIV Ogólnopolskiego Sympozjum Teologii Życia Konsekrowanego. Ukazał je nie jako stan, ale proces, drogę prowadzącą coraz głębiej w tajemnicę przymierza z Bogiem – aż po całkowite zjednoczenie z Nim, po mistyczne małżeństwo.

– To przygoda, którą inicjuje i prowadzi Duch Święty. Życie radami ewangelicznymi ma być wyrazistym znakiem przymierza z Panem, do którego wezwany jest cały Kościół. Bo On jest Bogiem przymierza, wspólnoty, i nawet tęcza od czasów Noego jest jak obrączka mówiąca o Jego relacji bliskości ze stworzeniem. Mamy ukazywać „czar życia w przymierzu” – powtarza klaretyn. Rozważania o radach ewangelicznych rozpoczął od posłuszeństwa. – Pochodzi ono od słowa „słuchać”. Przymierze z Bogiem zaczyna się od „słuchaj, Izraelu”. Pierwszą naszą odpowiedzią jest słuchanie, uwaga – podkreślał. – My mamy słuchać Boga, ale i On nas słucha. O drodze, jaką przechodzi człowiek na każdej drodze powołania, mówił uczestnikom sympozjum o. bp Jacek Kiciński, który w niedzielę przewodniczył Mszy św. w Krzydlinie Małej. – Najpierw jest pięknie. Uczniowie idą za Jezusem, odpowiadają na Jego wezwanie z radością – mówił. Sielanka się kończy, gdy przychodzi czas męki, śmierci i zmartwychwstania. Jezusa nie ma. Trwa rozczarowanie. Problemy powodują, że człowiek nie widzi Jezusa, który jest obok – zauważył biskup, wskazując na uczniów idących do Emaus. On potrafi jednak zainicjować dialog; zachęca do dzielenia się tym, czym człowiek żyje. Od rozczarowania można przejść do spotkania, a potem do radosnego świadectwa – jak u uczniów, którzy z Emaus niemal sprintem wracają do Jerozolimy, by mówić o Jego zmartwychwstaniu. To doświadczenie, mówił biskup Jacek, dostępne jest dla nas w Eucharystii. W sympozjum, organizowanym przez misjonarzy klaretynów we współpracy z PWT, wzięło udział ok. 70 osób z całej Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama