Nowy numer 13/2024 Archiwum

Święto młodych czytelników

W ostatni weekend maja, już po raz ósmy, odbędą się Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży "Dobre Strony". Zostanie też rozstrzygnięty konkurs na najlepsze książki dla dzieci i młodzieży.

Targi odbędą się w Przejściu Żelaźniczym i Przejściu Garncarskim we wrocławskim rynku - przy Wrocławskim Domu Literatury i Instytucie Grotowskiego. - Swój udział zgłosiło 34 wydawców - mówi Anna Morawiecka, wicedyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, szefowa targów. Podkreśla, że idea jest bardzo prosta. Wydawcy przyjeżdżają zaprezentować swoje najlepsze pozycje książkowe publiczności, zwłaszcza dzieciom i młodzieży.

Nowe oblicze będzie miał również konkurs "Dobre strony". - Kierując się naszymi dotychczasowymi doświadczeniami uznaliśmy, że nie można na jedną półkę nagrodzonych ustawić książki dla dzieci i dla młodzieży. To są dwie różne kategorię - dodaje. Dlatego przyznane będą dwie nagrody w wysokości 20 tys. zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Założenie jest takie, by zwycięskie wydawnictwa za wygraną wydały kolejną pozycję książkową, nie mogą jej skonsumować w inny sposób.

Anita Wincencjusz-Patyna, przewodnicząca jury podkreśla, że do konkursu wpłynęło 39 propozycji. Do ścisłego finału zakwalifikowanych zostało osiem z nich. - W regulaminie konkursu mamy bardzo jasno określone, że książka dla dzieci i młodzieży ma być doskonała zarówno w warstwie literackiej jak i obrazowej. Nasze nominacje się w tym roku trochę podzieliły. Są takie książki, które obrazu prawie nie mają, ale są też takie, które nie mają słów - tłumaczy. Podkreśla także, że aby dana książka osiągnęła sukces czytelniczy musi spełnić kilka warunków, m.in. tekst musi być pięknie napisany, a treść dotyczyć ważkich spraw.

Targi to nie tylko okazja do zakupów najlepszych wydawnictw, ale również mnóstwo warsztatów. Wśród nich będzie spektakl pt. "Mole książkowe", ale również konkurs dla dzieci "Ato moja bajka właśnie". Dzieci przysłały dotychczas ok. 5 tys. bajek, które są właśnie czytane przez jurorów. Rozstrzygnięcia obu konkursów będą miały miejsce podczas gali 26 maja o godz. 19 w klubie literacko-muzycznym "Proza".

Beata Gigiel z działu programowego Wrocławskiego Domu Literatury podkreśla, że atrakcji na pewno nie zabraknie. - Będą warsztaty filozoficzne, sztuki indyjskiej walki, którą inspirują się aktorzy, ale również, dla uczniów szkół podstawowych, o demokracji - wymienia. Znajdzie się również miejsce na warsztaty plastyczne czy detektywistyczne. - Dla nauczycieli planujemy natomiast sesję o literaturze dla dzieci. Będziemy opowiadać jak ona się zmieniła, jak należy podążać za rzeczywistością, by dotrzeć do dziecięcej wyobraźni - dodaje. Aby skorzystać z propozycji trzeba pamiętać o wcześniejszym zgłoszeniu. Wszelkie namiary można znaleźć na stronie www.domliteratury.wroc.pl.

Prezentujemy listę nominowanych książek:

Książki dla dzieci:

  • "Czas czarodziej" - Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba
  • Seria "Książki jutra" - Equipo Plantel, Mikel Casal, Wydawnictwo TAKO
  • "Przed i po" - koncepcja: Matthias Aregu, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT
  • "Czerwony kapturek" - Gabriela Mistral, ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książki dla młodzieży:

  • "Robinson Crusoe" - opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe, Ajubel, Wydawnictwo Tako
  • "Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać" - Nadia Terranova, ilustracje: Ofra Amit, Wydawnictwo FORMAT
  • "Dom nie z tej ziemi" - Małgorzata Strękowska-Zaremba, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • "Czarne jeziora" - Dorota Suwalska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy