GN 48/2020 Archiwum

Ujazdowskiego plan dla Polski

Poseł do Parlamentu Europejskiego, Kazimierz Michał Ujazdowski zorganizował we Wrocławiu jednodniową konferencje pt. "Plan dla Polski w Europie"

Kazimierz M. Ujazdowski otwierając konferencję „Plan dla Polski w Europie”, która odbywa się dzisiaj we Wrocławiu, powiedział, że jest ona odpowiedzią na apele i sygnały, które otrzymał podczas dyskusji dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego.

- W czasie gdy broniłem niezależności TK wiele osób apelowało do mnie abym podtrzymał głos w duchu odpowiedzialności za przyszłość Rzeczpospolitej. W listach i e-mailach pisano o skupianiu sił wokół tego co buduje bezpieczeństwo i rozwój Polski. Dziś gdy główne ośrodki władzy porzuciły zadanie formułowania długofalowej, stabilnej polityki wiele zależy od aktywności ludzi którzy mają poczucie odpowiedzialności publicznej. Odpowiedzialność za konsensus narodowy wokół spraw fundamentalnych spoczywa na ludziach, liderach i środowiskach eksperckich - mówił.

Kazimierz M. Ujazdowski nakreślił kluczowe sprawy z punktu widzenia przyszłości Polski. Jako pierwszą wymienił przestrzeganie prawa i konstytucji. - To jest warunek zaufania i integracji wspólnoty, przestrzegania reguł - zaznaczył.

Drugą sprawą według europosła są zdrowe zasady selekcji kadr w sferze publicznej. - Dobre reguły w kształtowaniu kadr w sferze publicznej stanowią warunek odbudowy zaufania do państwa. Młoda generacja wyrabia sobie wyobrażenie o RP na tej właśnie podstawie. Chodzi zatem o bezstronność, obiektywizm, sprawiedliwe kryteria doboru kadr. Nie możemy się godzić na dziką politykę nominacyjną i brak obiektywizmu w kształtowaniu kadr - tłumaczył.

Trzecim aspektem jest wykorzystanie potencjału polskiej samorządności, kolejnym transparentność i poszerzenie praw politycznych obywateli.

Ostatni to "Polska w Europie". - Potrzeba zasadniczej reorientacji polityki w UE jest oczywista. Polityka mnożenia pretensji, otwierania niepotrzebnych pól konfrontacji skazującej nas na izolację i brak sojuszników. Nie można prowadzić polityki w UE tylko w powiązaniu z USA. Wielu z nas przywiązanych jest do więzi transatlantyckich, które są konieczne, ale nie wyczerpują instrumentów naszej polityki zagranicznej - wyjaśniał.

- Polska powinna mieć wolę ponoszenia odpowiedzialności i współkształtowania Europy.(...) Trzeba też otwarcie mówić naszym partnerom, że dyskusja o wejściu do strefy euro musi być poprzedzona usunięciem barier, które ograniczają otwarty i konkurencyjny rynek. Protekcjonizm ma bardzo silne poparcie w starej Europie i dziś szkodzi nie tylko Polsce, ale także dynamice gospodarki europejskiej.

Na zakończenie swojego wystąpienia, K. M. Ujazdowski wyraził nadzieję, że konferencja przybliży jej uczestników do tych elementów narodowego konsensusu, które będą miały znaczenie dla rozwoju Polski.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama