Abp Józef Kupny uczestniczył w nabożeństwie, stanowiącym kulminację obchodów jubileuszu 500 lat reformacji.
Uroczystości, przygotowane przez diecezję wrocławską Kościoła ewangelicko-augsburgskiego stanowiły zwieńczenie odbywającego się w stolicy Dolnego Śląska VII Tygodnia Kultury Protestanckiej. Modlitwie przewodniczył bp Waldemar Pytel, a kazanie wygłosił bp Ragnar Persenius ze Szwecji.
Poproszony w czasie nabożeństwa o zabranie głosu, abp Józef Kupny nawiązał do wydanego w 2013 r., a wznowionego kilka miesięcy temu wspólnego dokumentu teologów rzymskokatolickich i luterańskich pt. "Od konfliktu do komunii".
Hierarcha zwrócił uwagę, że tekst ten wprawdzie nie stanowi przełomu w przezwyciężaniu różnic doktrynalnych, jest jednak kolejnym krokiem na drodze poszukiwania tego co łączy katolików oraz protestantów.
Ksiądz arcybiskup zauważył przy tym, że tytuł dokumentu oddaje również historię relacji pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a ewangelicko-augsburgskim w ciągu minionych 500 lat. - Chociaż celu naszej drogi jeszcze do końca nie osiągnęliśmy, to jednak dzisiejsze spotkanie modlitewne jest znakiem, że chcemy uczynić kolejny krok ku wspólnocie - podkreślił abp Kupny.
Wspominając obecność papieża Franciszka na nabożeństwie ekumenicznym w katedrze w Lund oraz dialog zapoczątkowany na Soborze Watykańskim II, pasterz Kościoła wrocławskiego zwrócił uwagę, że chociaż przeszłości nie można zmienić, to jednak od chrześcijan XXI w. zależy na ile przybliżą się do Jezusa Chrystusa.
- Im bliżej będziemy Jezusa, tym staniemy się bliżsi sobie - zaznaczył metropolita wrocławski, dopowiadając: - Zglobalizowany świat, w którym tak wielu ludzi jest zagubionych, zdezorientowanych, niepewnych, lękających się przyszłości, stawia przed nami konkretne zadanie: radowania się z Ewangelii i przekazywania jej współczesnym tak, aby cały świat uwierzył, że Bóg staje się dla nas darem i powołuje nas do wspólnoty ze Sobą. To my - chrześcijanie XXI wieku - mamy poczuć się odpowiedzialnymi za poziom nadziei w świecie i stać się nie tyle nauczycielami, co świadkami tego, że prawdziwym źródłem nadziei jest tylko Jezus Chrystus i Jego Ewangelia.