Nowy numer 48/2020 Archiwum

Na maryjnych szlakach

100. rocznicę objawień fatimskich uczcić można także pieszą pielgrzymką w okolicach Wrocławia - i to co miesiąc, do października br.

13 maja Aneta Kuczkowska wyruszyła o 6.30 z kościoła NMP Fatimskiej w Oleśnicy – otrzymując na drogę specjalne błogosławieństwo od proboszcza parafii NMP Fatimskiej. Szła do świątyni pod tym samym wezwaniem we Wrocławiu-Maślicach.

Zaplanowana trasa liczyła ok. 45,8 km – choć okazało się, że miejscami trzeba było nadrobić nieco drogi. – Starałam się po drodze jak najwięcej modlić modlitwą różańcową – szczególnie w intencjach naszej archidiecezji – mówi. – Trasa Wrocław-Oleśnica kojarzy się raczej z trasą szybkiego ruchu, tymczasem można z jednego miasta do drugiego iść bocznymi drogami, przez las, łąki. Można po drodze zakosztować ciszy i klimatu modlitwy.

Już rano, wsiadając do autobusu, czuła się szczególnie – gdy podążała „z misją do Matki Bożej”, a ludzie obok wracali do domu z rozmaitych imprez. Po otrzymanym błogosławieństwie wyruszyła w drogę, wyznaczoną przez kościoły w Smardzowie, Borowej, Bytowie, Długołęce, Domaszczynie, Pruszowicach. Już we Wrocławiu szlak prowadził obok kościołów pw. Świętych Apostołów Jakuba i Krzysztofa, NMP Miłosierdzia, Odkupiciela Świata, NMP Bolesnej przy ul. Bałkańskiej, NMP Królowej Pokoju, Macierzyństwa NMP. Aneta mijała łąki, pola z kwitnącym rzepakiem, szła nadodrzańskimi wałami. Nawiedzała mijane świątynie. Jej uwagę zwrócił na przykład kościół w Długołęce, gdzie można było znaleźć informację o codziennie odmawianym Różańcu, za który w kolejne dni odpowiedzialna jest konkretna róża różańcowa. – Żywy Różaniec jest tam, jak widać, naprawdę żywy – dodaje.

Ostatecznie dotarła, z małym poślizgiem, do kościoła NMP Fatimskiej we Wrocławiu-Maślicach na uroczystości odpustowe. – Mój kolega doszedł tu przede mną, pokonując 13-kilometrową trasę ze swojego domu – mówi. Takie indywidualne pielgrzymowanie wciąga.

Nie musi jednak być zupełnie indywidualne. Pątniczka zaprasza do wspólnego przejścia raz w miesiącu (13. dnia miesiąca lub w najbliższą sobotę) tras łączących miejsca w naszej archidiecezji związane w szczególny sposób z NMP Fatimską. Uczta czeka zastawiona, zaproszony jest każdy – mówi.

Propozycje przejść:

10. 06. – Wrocław-Maślice – Tyniec Mały – ok. 46,5 km; 15. 07. – Tyniec Mały – Oleśnica – ok. 72 km; 12.08. – Oleśnica – Tyniec Mały – ok. 72 km; 16.09. – Tyniec Mały – Wrocław – ok. 46,5 km; 13.10. – Wrocław – Oleśnica – ok. 45,8 km

– Chciałabym, aby w naszej archidiecezji powstały Szlaki Fatimskie – w tym roku, w rocznicę objawień Matki Bożej – podsumowuje. Marzy jej się szlak poświęcony szczególnie Najświętszej Pannie, oznakowany maryjnym symbolem.

Relację z wędrówki znajdziesz tutaj:

http://polskipielgrzym.blogspot.com/2017/05/z-dalekiej-olesnicy-do-wrocawia.html

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama