Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Duch Święty w życiu Maryi

Wykład pod tym tytułem wygłosi dr Danuta Piekarz 20 maja o 17.00 w starym refektarzu klasztoru ojców dominikanów we Wrocławiu w ramach Dominikańskiej Szkoła Wiary.

„Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.” (Łk 1,35). Czy Duch Święty działał w Niej tylko w trakcie zwiastowania? „Współpraca Maryi z Duchem Świętym (…) wyraża się w postawie bezwzględnej uległości wobec natchnień Pocieszyciela. Świadoma tajemnicy swego Boskiego Syna, Maryja pozwala się prowadzić Duchowi, by w należyty sposób wypełnić swe macierzyńskie posłannictwo. (…) Obecność Maryi pod krzyżem jest znakiem, że Matka poszła do końca bolesną drogą wytyczoną przez Ducha Świętego w słowach Symeona.” – powiedział św. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 9.12. 1998 r.

Refleksja nad takimi zagadnieniami to nie teologiczna sztuka dla sztuki, ale szukanie wzorca dla każdego wiernego. Jak możemy wzorować się na Maryi w jej relacji z Duchem Świętym? Jak możemy otworzyć się i – podobnie jak Ona – upodobnić się do Niego?

Wstęp na spotkanie jest wolny. Po wykładzie przewidziany jest czas na pytania i dyskusję. Program wykładów na cały 2017 rok oraz nagrania poprzednich wykładów znaleźć można na stronie internetowej Szkoły – www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl.

Danuta Piekarz – doktor teologii biblijnej, italianistka, wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie; jest konsultorką Papieskiej Rady ds. Świeckich, od wielu lat współpracuje z salwatoriańskim Centrum Formacji Duchowej w Krakowie jako tłumaczka i prelegentka; w ostatnim czasie ukazały się jej książki: „Słowo, które stwarza. Medytacje nad Starym Testamentem”, „Apokalipsa. Przesłanie na nasze czasy”, „Z Mojżeszem do Ziemi Obiecanej”, „Paweł zdobyty przez Miłosierdzie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama