Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nowy ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej

Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego i biskup siemiatycki, został nowym ordynariuszem diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Zastąpi na tym stanowisku zmarłego 17 kwietnia br. abp. Jeremiasza.

Decyzję podjął na wtorkowych obradach Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). Biskup Pańkowski został też podniesiony do godności arcybiskupa. Uroczystość objęcia przez niego diecezji wrocławsko-szczecińskiej odbędzie się 18 czerwca we Wrocławiu.

Jerzy Pańkowski urodził się 4 sierpnia 1974 r. w Białymstoku. W wieku 15 lat wstąpił do Męskiego Monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu, rozpoczynając jednocześnie naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie, które ukończył w 1993 r., zdając równocześnie egzamin dojrzałości.

W 1993 r. rozpoczął w trybie zaocznym studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Następnie studiował na wydziale teologii Narodowego Uniwersytetu Ateńskiego, gdzie w 2003 r. obronił pracę doktorską na temat: „Mistyka światła w tradycji Kościoła Wschodniego”.

28 listopada 2006 r., decyzją Soboru Biskupów PAKP został podniesiony do godności biskupiej jako biskup-wikariusz diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa siemiatyckiego, zaś 9 czerwca 2010 r. Sobór Biskupów PAKP wybrał go na stanowisko prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego.

Decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego z 5 czerwca 2014 r. bp prof. dr hab. Jerzy Pańkowski otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. Jest prorektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Był delegatem PAKP na posiedzenia komisji przygotowującej sobór wszechprawosławny, który miał miejsce w ubiegłym roku w Grecji.

Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama