Nowy numer 49/2020 Archiwum

Matka Boża Ziarenkowa

Brwi z goździka lub ziela angielskiego, korale z fasoli, barwna szata z pieprzu czerwonego – w dziecięcych dziełach Maryja cała jest utkana z drobnych nasionek, niczym z paciorków różańca.

Majowe kwiaty i wiosenna zieleń zawsze kojarzyły się z pięknem Matki Bożej. Czy da się kruche rośliny wykorzystać w maryjnych wizerunkach? Okazuje się, że tak – jeśli sięgniemy po ich ziarna.

Tę metodę od dawna wypróbowują uczniowie SP nr 47 we Wrocławiu. Pod kierunkiem katechetki Joanny Słomki czwartoklasiści z tej szkoły co roku biorą udział w konkursie „Matka Boża Ziarenkowa”. – Wybrałem odpowiednie nasiona pod kątem kolorystyki. Użyłem konopi, lnu, maku, sezamu, a także mąki pszennej i czerwonej soczewicy – tłumaczy Bartosz Kelar, który wyklejał konkursową pracę przez 4 dni. Aleksandra Paliło, gdy znalazła odpowiedni wizerunek Maryi, nieco go po swojemu przerobiła i naszkicowała. – Zaczęłam od wykonania konturów za pomocą ziaren zbóż – wyjaśnia. Przydała jej się m.in. soczewica, kawa, pestki dyni. Inni wykorzystywali też ryż, kaszę jaglaną, kminek czy pestki słonecznika. – Uczniowie mogą wykorzystać dowolny obraz Matki Bożej, narysować go lub skopiować na kartce formatu A4, a następnie cały wypełnić ziarnami. Pewną trudność stanowi takie ich przyklejenie, by nie osypywały się – wyjaśnia katechetka. Wszystkie dzieła, nawet te niezakwalifikowane do konkursu, znajdą swoje miejsce na końcowej wystawie. Ziarenkowa praca na pewno wymaga cierpliwości. Sprawia jednak, że mali artyści spędzają niejedną chwilę przed obliczem Maryi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama