Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tak jak na początku - Pierwsze wieki Chrześcijaństwa odc. 2/5

W tym roku mija 50 lat od niezwykłego wydarzenia, które uznane zostało za początek odnowy charyzmatycznej w Kościele Katolickim. W związku z jubileuszem powstał film pt. "Tak jak na początku", dotyczący historii ruchu charyzmatycznego w Kościele, którą nakreśla ks. prof. Mariusz Rosik. W najbliższych dniach będziemy prezentować kolejne odcinki.

"Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch(..)" (1 Kor 12, 8-11)

W drugiej części filmu „Tak jak na początku” ks. prof. Mariusz Rosik opowiada o tym jak w pierwszych pięciu wiekach istnienia Kościoła pielęgnowana była żywa pamięć o znakach i cudach Apostołów, tak często opisywanych w Dziejach Apostolskich i listach św. Pawła. Przytacza świadectwa zawarte w pismach wczesnochrześcijańskich o posłudze charyzmatami w ówczesnych wspólnotach. Przekazy historyków kościoła z okresu rozwoju ruchu monastycznego również potwierdzają fakt posługiwania się w kościele nadprzyrodzonymi darami Ducha Świętego.

Jednak czy z biegiem czasu posługa charyzmatami nie poszła w zapomnienie?

Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową historią Bożego prowadzenia w Duchu Świętym działającym na przestrzeni wieków.

cz. 2/5 - Tak jak na początku
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Michael

***

ks. prof. Mariusz Rosik

Biblista i wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujący się teologią Nowego Testamentu, egzegezą Ewangelii synoptycznych oraz starożytną historią Żydów, a także relacją judaizmu i chrześcijaństwa w czasach narodzin Kościoła;

Katolicka Odnowa w Duchu Świętym

Ruch charyzmatyczny opierający się na założeniu, że chrześcijanie – podobnie jak w Kościele pierwotnym – są obdarowywani charyzmatami, którymi służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła. Odnowa w Duchu Świętym gromadzi wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne, liczące od kilku do kilkuset członków. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym – podstawowe doświadczenie wiary, znane pierwszym chrześcijanom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama