Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji powstanie w Przejściu Świdnickim. Co będzie miało do zaoferowania mieszkańcom?
Wielu wrocławian i nie tylko zadaje sobie od dłuższego czasu pytanie: co z Przejściem Świdnickim. Niektórzy utyskiwali, że zostało niepotrzebnie zwężone, a w zamian za to wygospodarowano powierzchnię nie wiadomo do czego. Dzisiaj wszyscy otrzymaliśmy odpowiedź.
Podnoszenie kompetencji kadr kultury, edukatorów oraz nauczycieli ze szkół Wrocławia i województwa. Pracownia edukacji czytelniczej i medialnej dla młodych ludzi oraz seniorów. Rozwój branż kreatywnych (game development, gamifikacja literatury, grafika, druk 3D, VR/AR). Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Miejsce spotkań branży IT, także z instytucjami kultury.
To główne zadania nowego miejsca na mapie Wrocławia, a właściwie jednego z najbardziej znanych miejsc na mapie miasta, jednak jego nowego oblicza.
Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji, czyli przestrzeń o wielkości ponad 300 metrów kwadratowych, włącznie z salą wielofunkcyjną, zostanie podzielona na 5 stref:
Jak mówią twórcy: „Każdy element w naturalny sposób łączy się z kolejnym i pozwala na nieskończoną, harmonijną rozbudowę.” W założeniu centrum ma emanować nowoczesnością, minimalizmem, elastycznością i tzw. „ecodesignem”.
Wystrój i nie tylko nawiązuje do recyklingu, roślinności oraz ekologii. W centrum staną stacje ładowania sprzętu elektronicznego za pomocą siły mięśni, przez rowery stacjonarne, drukarki 3 D służące do wizualizacji pomysłów oraz prototypizacji projektów postaci z gier video i planszowych. Do tego e-czytniki, tablety, laptopy, czasopisma online. Na ścianach zostanie użyty chrobotek reniferowy naturalny porost regulujący wilgotność. Całość ma zostać otwarte na jesień.
Czy mieszkańcy i turyści zaakceptują miejsce o takim charakterze?