Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nowe oblicze Przejścia Świdnickiego

Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji powstanie w Przejściu Świdnickim. Co będzie miało do zaoferowania mieszkańcom?

Wielu wrocławian i nie tylko zadaje sobie od dłuższego czasu pytanie: co z Przejściem Świdnickim. Niektórzy utyskiwali, że zostało niepotrzebnie zwężone, a w zamian za to wygospodarowano powierzchnię nie wiadomo do czego. Dzisiaj wszyscy otrzymaliśmy odpowiedź.

Podnoszenie kompetencji kadr kultury, edukatorów oraz nauczycieli ze szkół Wrocławia i województwa. Pracownia edukacji czytelniczej i medialnej dla młodych ludzi oraz seniorów. Rozwój branż kreatywnych (game development, gamifikacja literatury, grafika, druk 3D, VR/AR). Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Miejsce spotkań branży IT, także z instytucjami kultury.

To główne zadania nowego miejsca na mapie Wrocławia, a właściwie jednego z najbardziej znanych miejsc na mapie miasta, jednak jego nowego oblicza.

Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji, czyli przestrzeń o wielkości ponad 300 metrów kwadratowych, włącznie z salą wielofunkcyjną, zostanie podzielona na 5 stref:

  •  informacyjna - miejsce zarządzania Centrum
  •  gier i zabaw - organizowanie turniejów gier planszowych oraz gier video, prezentacja nowinek technologicznych
  • konferencyjna - wielofunkcyjne miejsce spotkań, wystaw, prezentacji, organizacji warsztatów w większym gronie
  • warsztatowa - kursy, szkolenia komputerowe w mniejszym gronie
  • relaksu - e-czytelnia, gdzie można się zrelaksować, skorzystać z tabletów, e-czytników, stołu dotykowego

Jak mówią twórcy: „Każdy element w naturalny sposób łączy się z kolejnym i pozwala na nieskończoną, harmonijną rozbudowę.” W założeniu centrum ma emanować nowoczesnością, minimalizmem, elastycznością i tzw. „ecodesignem”.

Wystrój i nie tylko nawiązuje do recyklingu, roślinności oraz ekologii. W centrum staną stacje ładowania sprzętu elektronicznego za pomocą siły mięśni, przez rowery stacjonarne, drukarki 3 D służące do wizualizacji pomysłów oraz prototypizacji projektów postaci z gier video i planszowych. Do tego e-czytniki, tablety, laptopy, czasopisma online. Na ścianach zostanie użyty chrobotek reniferowy naturalny porost regulujący wilgotność. Całość ma zostać otwarte na jesień.

Czy mieszkańcy i turyści zaakceptują miejsce o takim charakterze?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama