Nowy numer 3/2021 Archiwum

Odważmy się na wolne niedziele!

- Program 500+ jest na pewno dużym wsparciem dla rodzin, ale w dalszym ciągu te rodziny czekają na wolne od pracy niedziele - mówił podczas Pielgrzymki Mężczyzn w Piekarach Śląskich abp Józef Kupny.

Zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie wiele czyni się na rzecz polepszenia sytuacji polskich rodzin.

- Program 500 + jest na pewno dużym wsparciem dla rodzin i za to rządowi należą się słowa uznania, ale w dalszym ciągu rodziny czekają na wolne od pracy niedzielę. To problem rodzin, które chcą być ze sobą, problem dzieci, które czekają na mamę, problem męża, który chce ten jeden dzień w tygodniu być ze swoją żoną - apelował pasterz Kościoła wrocławskiego.

Przypomniał w tym kontekście słowa śp. abp. Herberta Bednorza: „Niedziela jest Boża i nasza”.

- Jeśli chcemy służyć rodzinie i budowaniu więzi międzypokoleniowych, a one się rwą, musimy odważyć się na wprowadzenie niedziel wolnych od pracy! - wyraźnie zaakcentował abp Józef Kupny.

Kaznodzieja poruszył także problem tzw. frankowiczów.

- Otrzymuję wiele dramatycznych listów z prośbą o pomoc. Nie ulega wątpliwości, że to zagadnienie bardzo szerokie i skomplikowane. Kościół nie ma ani możliwości ani kompetencji, by rozwiązać ten problem. Jednak prosimy o bardziej zdecydowane działania na rzecz tych wszystkich, którzy nie potrafią sobie pomóc i utracili już nadzieję. Powstrzymanie licytacji komorniczych do czasu systemowego rozwiązania problemu. Żeby ci ludzie nie tracili mieszkań i miejsc, gdzie żyją - zaznaczył metropolita wrocławski.

Tłumaczył, że Kościół, tak jak matka, nie pyta poranionego dziecka, jak do tego doszło, nie orzeka o winie, ale udziela pomocy, opatruje rany.

- Musimy czuć się odpowiedzialnymi jeden za drugiego. Jesteśmy mocno zanurzeni w sprawy ziemskie i wiem, że nie można się od tego oderwać. Chcę jednak z tego miejsca powiedzieć, że musimy także cały czas patrzeć w niebo i stamtąd czerpać siły do wypełniania chrześcijańskiego powołania i woli Bożej - zachęcał arcybiskup.

Przywołał wszystkim obecnym słowa Jezusa, wypowiedziane tuż przed Wniebowstąpieniem: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody. (…)Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

- Musimy dawać świadectwo tym wszystkim, którzy są daleko od Pana Boga. Głosić im Ewangelię. Musimy być w tym świecie. Nie możemy ulec pokusie ucieczki od tego świata, żeby przepełniać duchem Ewangelii wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Przykład daje nam Jezus Chrystus, który wszedł w dialog z człowiekiem - nauczał abp Józef Kupny.

Wspomniał także, iż papież Franciszek zauważył, że czytając Ewangelię można odnieść wrażenie, że Pan Jezus był bezdomny, bo wciąż był w drodze, wciąż szukał ludzi. Na jego wzór musimy być blisko z naszym chrześcijańskich świadectwem, by pokazać innym, czego im brakuje i to, że Jezus wypełnia ten brak.

Więcej o Pielgrzymce Mężczyzn do Piekar Śląskich przeczytasz TUTAJ.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama