Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Modlitwa, muzyka, debaty

W 20. rocznicę 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i wizyty św. Jana Pawła II czeka nas wiele ciekawych propozycji.

Obchody wydarzeń z 1997 r. przygotowują archidiecezja wrocławska, miasto Wrocław, Instytut Tertio Milennio oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Trwa między innymi cykl spotkań pod hasłem „Prawda – Zaufanie – Wspólnota” (zobacz www.prawda-zaufanie-wspolnota.pl).

Szczególnym wydarzeniem będzie konferencja „To czyńcie na moją pamiątkę” organizowana przez PWT 8 czerwca, ale najbliższe wydarzenia czekają nas już 31 maja – kiedy to w bazylice św. Elżbiety rozpocznie się peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II (o 18.00 Msza św. pod przewodnictwem bp. polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka) oraz 2 czerwca – tego dnia o 18.00 na placu przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 odbędzie się koncert. Wystąpią: L.U.C., Tau, Bovska, Rebel Babel Ensamble.

Koncert nawiązuje do idei dialogu, która była myślą przewodnią Jana Pawła II. Muzycy podejmą refleksję nad ideą dialogu, solidarności i porozumienia, a zrobią to w duchu hip‑hopu i funku, za pomocą rapu i dźwięków orkiestry dętej. Podczas koncertu przewidziane jest także specjalne wykonanie kompozycji „Przebudzenie Boga” z projektu 39/89 Zrozumieć Polskę w akompaniamencie 30-osobowej orkiestry. Artyści i orkiestra zagoszczą na scenie ustawionej przy dawnej zajezdni, gdzie rodziła się wrocławska Solidarność. Koncert potrwa ponad dwie godziny. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność wejścia);

Debata „Prawda-Zaufanie-Wspólnota”, połączona z projekcją filmu z Mszy św. na Partynicach odbędzie się 6 czerwca o 18.00 w Centrum Historii Zajezdnia. W debacie – moderowanej przez o. Macieja Ziębę OP, prezesa Instytutu Tertio Millennio – wezmą udział: Ks. prof. Andrzej Szostek MIC, dr Rafał Dutkiewicz, Joanna Szczepkowska. Punktem wyjścia do debaty będzie homilia wygłoszona przez papieża podczas Mszy św. na Partynicach w 1983 r. Dyskusji nad aktualnością i znaczeniem triady prawda-zaufanie-wspólnota we współczesnym kontekście społecznym, politycznym i kulturowym towarzyszyć będą archiwalne materiały filmowe z 1983 roku.

Konferencja „To czyńcie na moją pamiątkę” rozpocznie się 8 czerwca Mszą św. w katedrze, której o 9.00 przewodniczyć będzie abp Józef Kupny. Homilię wygłosi bp Jacek Jezierski – biskup elbląski. O 10.30 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpoczną się obrady prowadzone przez ks. dr. hab. Sławomira Stasiaka. Wykłady wygłoszą: abp Piero Marini, Watykan – „Znaczenie kultu Eucharystii”, ks. prof. René Roux, Lugano – „Eucharystia w ujęciu Ojców Kościoła”, ks. prof. Henryk Witczyk, KUL – „Eucharystia w Biblii”, ks. prof. Krzysztof Pawlina, PWT Warszawa – „Życie Eucharystią w codzienności”, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, PWT Wrocław – „Katolicka nauka o obecności Chrystusa w Eucharystii”. O 14.00 w auli odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez ks. dr. hab. Dominika Ostrowskiego, z udziałem abp. Piero Marini, bp. dr. Adama Bałabucha, ks. prof. René Roux oraz ks. prof. Krzysztof Pawliny. O 15.00 w katedrze rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem bp. prof. Jacka Kicińskiego.

Peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II, rozpoczęta 31 maja w kościele garnizonowym, potrwa do 28 czerwca. Do Wrocławia przywiezione zostaną sutanna, stuła, mitra oraz relikwiarz zawierający ampułkę z krwią papieża Polaka. Relikwie nawiedzą 30 parafii parafii we Wrocławiu, Marcinkowicach, Oławie, Brzegu, Czepielowicach, Jelczu-Laskowicach, Małujowicach, miliczu, Żmigrodzie, Wołowie, Brzegu Dolnym, Urazie, Sulistrowiczkach i Tyńcu Małym.

Ks. Rafał Kowalski przypomina, że w czasie pobytu we Wrocławiu Jan Paweł II wyraził pragnienie, by po jego wizycie oraz kongresie powstał przede wszystkim żywy pomnik w postaci gestów miłosierdzia. – Wówczas w naszych parafiach propagowaliśmy akcję honorowego krwiodawstwa oraz zachęcaliśmy do składania deklaracji gotowości oddania po śmierci organów do transplantacji. Wrócimy do tych inicjatyw, jednak pójdziemy krok dalej, a mianowicie przywołamy naszych cierpiących braci z Aleppo, poszkodowanych w wojnie, i będziemy chcieli zintensyfikować pomoc w odbudowie szpitala w ich miejscowości.

Zbiórki będą przeprowadzane podczas koncertów, które odbędą się w Narodowym Forum Muzyki (25 czerwca) oraz na Ostrowie Tumskim (15 czerwca). Od 20 czerwca natomiast przez tydzień we Wrocławiu parafie będzie nawiedzał jeden z biskupów z Bliskiego Wschodu. Jak podał ks. Rafał Kowalski, do 25 maja w ramach zbiórki na rzecz szpitala w Aleppo zebrano 343 117 zł., ponadto 34 264 zł. w akcji smsowej (wzięły w niej udział 17 132 osoby).

Wkrótce więcej o kolejnych punktach kongresowych obchodów.

Modlitwa, muzyka, debaty   O kongresowych obchodach mówili 29 maja ks. Jacek Froniewski z PWT, o. Maciej Zięba, prezes Instytutu Tertio Millennio, Anna Szarycz reprezentująca prezydenta Rafała Dutkiewicza, ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć oraz ks. Jerzy Rasiak z Ośrodka Audiowizualnego wrocławskiej kurii Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy