Nowy numer 46/2018 Archiwum

Metropolita ze stypendystami

Abp Józef Kupny spotkał się z młodzieżą z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tematem rozmów był m.in. Dzień Papieski.

Musicie budować wspólnotę między sobą, być dla siebie wsparciem – zwłaszcza, że dzisiejszy świat nie jest zbyt przyjazny dla ludzi wierzących. Bywa, że stają się zaszczuci, wycofani. A my musimy być dumni z tego, że znamy Jezusa, cieszyć się tym i dzielić się swoją radością z innymi. Do tego trzeba siły – mówił młodym metropolita wrocławski. – Jeśli chodzi o budowanie wspólnoty, powinna mieć ona profil religijny. Musimy nawzajem „ciągnąć się do nieba”, wspierać w dawaniu świadectwa. Trzeba być zanurzonym w świat, ale oczy utkwione mieć w Bogu.

– Od stycznia tego roku dwa razy w miesiącu w salezjańskiej parafii pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu mamy spotkanie, rozpoczynające się od Mszy św. Potem jest czas na formację, podejmowanie różnych inicjatyw – na przykład przygotowywanie kolejnego Dnia Papieskiego – mówi ks. Bartosz Mitkiewicz. – Chcemy nie tylko działać wokół tego dnia, być kojarzeni jedynie ze zbiórką pieniędzy, ale budować wspólnotę, formować się przez cały rok.

Plany na październikowy Dzień Papieski pomału nabierają kształtów. Młodzi myślą o specjalnych pokazach szkolnych grup teatralnych, tanecznych, o akcji krwiodawstwa, prezentowaniu fundacji w poszczególnych parafiach. – Planujemy także nawiązać do rekordu Guinnessa, pobijanego 1 maja we Wrocławiu, i zaprosić wszystkich gitarzystów do wspólnego odegranie „Barki” – mówi ks. Mitkiewicz.

Młodzież przedstawiła abp. Józefowi jeszcze jedną konkretną propozycję. Przygotowała konspekty lekcji na godzinę wychowawczą, zachęcających do pomocy ludziom w Aleppo.

W metropolii wrocławskiej jest obecnie ok. 90 osób, jeśli chodzi o akademicką wspólnotę stypendystów (oprócz niej są także stypendyści gimnazjaliści oraz licealiści). Swoje spotkanie na Ostrowie Tumskim rozpoczęli majówką – z Litanią Loretańską odśpiewaną w plenerze. Zakończyli wspólną modlitwą z abp. J. Kupnym. Metropolita z kolei otrzymał od młodych… misia – ubranego oczywiście w chustę stypendysty.

– Chcieliśmy, żeby abp Józef mógł lepiej nas poznać. Liczymy na jego błogosławieństwo przy organizowaniu kolejnego Dnia Papieskiego – mówi Daria Izydorczyk.

Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo majowe w ogrodach PWT   Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo majowe w ogrodach PWT Agata Combik /Foto Gość Stypendyści spotykają się we Wrocławiu 2 razy w miesiącu   Stypendyści spotykają się we Wrocławiu 2 razy w miesiącu Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy