Strona internetowa www.dowroclawia.pl opowiada o związkach ks. Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II ze stolicą Dolnego Śląska.
Fundacja Obserwatorium Społeczne, we współpracy z redakcją miesięcznika Nowe Życie, przygotowała stronę opowiadającą o związkach Karola Wojtyły - Jana Pawła II z Wrocławiem i archidiecezją wrocławska.
- Pomysł na stronę jest kontynuacją projektu realizowanego już wcześniej. Jaki czas temu zająłem się dokumentacją związków Jana Pawła II z Wrocławiem. Wyszła wówczas książka pod moją redakcją „Do Wrocławia przybywałem wiele razy”. To zebrane przemówienia Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Później ukazała się kolejna publikacja „Ja was zawsze popierałem”. To z kolei dokumentacja korespondencji Jana Pawła II z ks. Majką i z wrocławskim środowiskiem teologicznym - opowiada ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne, której zasobach znajduje się cenna korespondencja.
Na stronie internetowej zgromadzono zdjęcia, które funkcjonowały w rozproszeniu, dlatego twórcy stwierdzili, że warto ten dorobek upowszechnić w sposób nowoczesny, by miał charakter popularyzatorski.
- Inspiracja do czasu powstania strony internetowej była niewątpliwie 20. rocznica Kongresu Eucharystycznego. Nie chcemy jednak poprzestać na tym, co już można zobaczyć pod adresem dowroclawia.pl. Naszym zamiarem jest udoskonalać i poszerzać projekt. Chcielibyśmy nagrać świadectwa wrocławian, którzy znali św. Jana Pawła II - dodaje ks. dr G. Sokołowski.
Redaktor naczelny miesięcznika Nowe Życie nie ukrywa, że atutem strony ma być strefa multimedialna. Zebranie i udokumentowanie świadectw związanych z Karolem Wojtyłą, osadzonych na gruncie wrocławskim jest wyjątkowe. Dlatego dowroclawia.pl staje się centralnym punktem informacyjnym w tym temacie, bazą informacji o związkach Jana Pawła II z Wrocławiem.
Wbrew pozorom nie zaczęły się one wraz z pierwszą pielgrzymką Ojca Świętego do stolicy Dolnego Śląska.
- Chcemy pokazać, że ta historia narodziła się wcześniej na podstawie przyjaźni Karola Wojtyły z kard. Bolesławem Kominkiem, a potem z ks. Józefem Majką. Te relacje przełożyły się na szacunek do Wrocławia. A więc źródło związków papieża Polaka z naszym miastem ma swoje początki wcześniej niż może się wydawać - mówi ks. dr Grzegorz Sokołowski.
Podkreśla, że Wrocław dla Wojtyły nie był anonimowy. Poznał go już wcześniej, przed swoim papiestwem i pielgrzymkami.
Obserwatorium Społeczne apeluje także do ludzi dobrej woli, którzy mogą podzielić się pamiątkami lub wspomnieniami związanymi ze św. Janem Pawłem II, by zgłosili się TUTAJ.