Strona internetowa www.dowroclawia.pl opowiada o związkach ks. Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II ze stolicą Dolnego Śląska.
Fundacja Obserwatorium Społeczne, we współpracy z redakcją miesięcznika Nowe Życie, przygotowała stronę opowiadającą o związkach Karola Wojtyły - Jana Pawła II z Wrocławiem i archidiecezją wrocławska.
- Pomysł na stronę jest kontynuacją projektu realizowanego już wcześniej. Jaki czas temu zająłem się dokumentacją związków Jana Pawła II z Wrocławiem. Wyszła wówczas książka pod moją redakcją „Do Wrocławia przybywałem wiele razy”. To zebrane przemówienia Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Później ukazała się kolejna publikacja „Ja was zawsze popierałem”. To z kolei dokumentacja korespondencji Jana Pawła II z ks. Majką i z wrocławskim środowiskiem teologicznym - opowiada ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne, której zasobach znajduje się cenna korespondencja.
Na stronie internetowej zgromadzono zdjęcia, które funkcjonowały w rozproszeniu, dlatego twórcy stwierdzili, że warto ten dorobek upowszechnić w sposób nowoczesny, by miał charakter popularyzatorski.
- Inspiracja do czasu powstania strony internetowej była niewątpliwie 20. rocznica Kongresu Eucharystycznego. Nie chcemy jednak poprzestać na tym, co już można zobaczyć pod adresem dowroclawia.pl. Naszym zamiarem jest udoskonalać i poszerzać projekt. Chcielibyśmy nagrać świadectwa wrocławian, którzy znali św. Jana Pawła II - dodaje ks. dr G. Sokołowski.
Redaktor naczelny miesięcznika Nowe Życie nie ukrywa, że atutem strony ma być strefa multimedialna. Zebranie i udokumentowanie świadectw związanych z Karolem Wojtyłą, osadzonych na gruncie wrocławskim jest wyjątkowe. Dlatego dowroclawia.pl staje się centralnym punktem informacyjnym w tym temacie, bazą informacji o związkach Jana Pawła II z Wrocławiem.
Wbrew pozorom nie zaczęły się one wraz z pierwszą pielgrzymką Ojca Świętego do stolicy Dolnego Śląska.
- Chcemy pokazać, że ta historia narodziła się wcześniej na podstawie przyjaźni Karola Wojtyły z kard. Bolesławem Kominkiem, a potem z ks. Józefem Majką. Te relacje przełożyły się na szacunek do Wrocławia. A więc źródło związków papieża Polaka z naszym miastem ma swoje początki wcześniej niż może się wydawać - mówi ks. dr Grzegorz Sokołowski.
Podkreśla, że Wrocław dla Wojtyły nie był anonimowy. Poznał go już wcześniej, przed swoim papiestwem i pielgrzymkami.
Obserwatorium Społeczne apeluje także do ludzi dobrej woli, którzy mogą podzielić się pamiątkami lub wspomnieniami związanymi ze św. Janem Pawłem II, by zgłosili się TUTAJ.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się