Rozpoczyna się we Wrocławiu Festiwal Kultury Żydowskiej "Simcha", jeden z trzech największych tego rodzaju w Polsce. Tegoroczna edycja trwa od 3 do 9 czerwca.
Jego nazwa w języku hebrajskim oznacza radość i to właśnie ją przede wszystkim ma wywołać wspólnie spędzony czas oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury. Festiwal odbędzie się w synagodze Pod Białym Bocianem w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu.
Organizatorzy zapraszają do radości - cieszenia się wspólnym posiłkiem (kolacja szabatowa), ale także jego przygotowywaniem (warsztaty kulinarne), nauką nowych rzeczy (np. języków żydowskich) oraz odkrywaniem ciekawostek o innej kulturze i własnym mieście (wykłady i panele dyskusyjne). Znakomitą okazją do radości jest obcowanie ze sztuką. Stąd w programie festiwalu w synagodze Pod Białym Bocianem są koncerty (m.in. Neoklez, Klezzmates, Magda Brudzińska z zespołem, André Ochodlo i Odem’s Quartet), seanse filmowe (kino "Simcha" - projekcje filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy") czy wystawa malarstwa Ryszarda Bilana (galeria "Platon", ul. Krupnicza 13), który do Wrocławia specjalnie na festiwal przyjedzie prosto z Paryża. Uczestnicy festiwalowych spotkań będą mogli spróbować własnych sił w tradycyjnym tańcu żydowskim (warsztaty) czy śpiewie (zajęcia z cyklu "Simcha dzieciom") oraz wysłuchać inspirujących historii gości festiwalu, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Będą to m.in.: Artur Hofman, Aleksander Limisiewicz, Anatol Kaszen, Ignacy Einhorn, Jerzy Filc, rabin David Basok i rebecyn Danielle Chaimovitz Basok.
W programie znajdziemy spotkania autorskie - np. z autorką z Berlina Neą Weissberg czy dr. Kamilem Kijkiem z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. "Przewodnik po żydowskim Wrocławiu" przedstawią Jerzy Kichler i Tamara Włodarczyk. Wiele radości dostarczy zapewne udział w całodziennym Jarmarku Żydowskim (4 czerwca) na dziedzińcu synagogi Pod Białym Bocianem. Czekać tam będą wystawcy i restauratorzy oferujący żywność koszerną, produkty ekologiczne, rękodzieło, sztukę, zabawki, a nawet ubrania. 8 czerwca z kolei odbędzie się Piknik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego (spotkanie po południu na bulwarze Piotra Włostowica).
"Simcha" to także spora dawka wiedzy. Interesujący może się okazać wykład o żydowskich przesądach (Jerzy Kichler) czy powojennym teatrze żydowskim (Krzysztof Kucharski) czy udział w tradycyjnych elementach życia żydowskiego, takich jak przygotowania do Szabatu (Biała Noc). Wielu zaciekawi zapewne otwarte dla wszystkich nabożeństwo na powitanie Szabatu, prowadzone przez rabina Davida Basoka, podczas którego wystąpi jedyny w Polsce chór synagogalny - Chór Synagogi Pod Białym Bocianem.
Na większość wydarzeń odbywających się w ramach 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej "Simcha" wstęp jest bezpłatny. Szczegółowych informacji o programie oraz o biletach na koncerty należy szukać na: www.simcha.art.pl.