Nowy numer 2/2021 Archiwum

Muzyka dla Aleppo

Koncert charytatywny wspierający odbudowę szpitala w syryjskim mieście odbędzie się 18 czerwca o 18.00 w Narodowym Forum Muzyki.

NFM i Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich włączają się poprzez wydarzenie artystyczne w akcję wspierającą odbudowę szpitala w zniszczonym wojną mieście. Koncert charytatywny "Arcymistrzowie. Dar dla Aleppo" poprowadzi trzech znakomitych dyrygentów: Jarosław Thiel, dyrektor artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Agnieszka Franków-Żelazny, dyrektor artystyczny Chóru NFM, oraz Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki. W programie wspaniała muzyka, licytacja dzieł sztuki współczesnej i rysunków dzieci z Aleppo.

Chodzi o zebranie pieniędzy na najpilniej potrzebne wyposażenie sali operacyjnej szpitala św. Ludwika w Aleppo, w tym specjalistyczny sprzęt, m.in. do operacji ortopedycznych, neurologicznych i kardiochirurgicznych, ale również wydajny generator prądu oraz urządzenia do uzdatniania wody. Zgodnie z wyliczeniem przeprowadzonym przez szpital, potrzeba na to łącznie ponad 1,3 mln zł.

– To konkretna pomoc, która trafi bezpośrednio do ludzi najbardziej jej potrzebujących, a – co najważniejsze – trwale poprawi sytuację w Aleppo. W ten sposób najlepiej wspieramy Syryjczyków w ich staraniach o powrót do normalności, odbudowie domów, miast i niezbędnej infrastruktury – mówi Michał Kwilecki z Zakonu Maltańskiego, współorganizatora wydarzenia w NFM.

Podczas koncertu zabrzmią utwory Johanna Sebastiana Bacha: "III suita orkiestrowa D-dur" oraz motety "Singet dem Herrn" i "Lobet den Herrn, alle Heiden", a także monumentalne dzieło Georga Friedricha Händla "Dettingen Te Deum", które zostanie wykonane w finałowej części koncertu. Wydarzenie będzie podsumowaniem jubileuszu 10-lecia istnienia dwóch znakomitych zespołów NFM – Chóru NFM oraz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

– Nasz koncert jubileuszowy chcemy wykorzystać jako czas i miejsce dla wsparcia idei odbudowy szpitala w Aleppo w Syrii, w mieście zrujnowanym, zdewastowanym przez wojnę, w miejscu, gdzie wciąż giną ludzie. Był czas, że nasze miasto Wrocław przeżyło równie wielką tragedię. Zwracamy się do wszystkich państwa, którzy przyjdą na ten koncert, aby wsparli konkretnie, materialnie, tę ideę. Aby odbudowany szpital w Aleppo mógł służyć ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców tego miasta – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM.

Patronat nad koncertem objęli metropolita wrocławski abp Józef Kupny, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Akcję "Dar dla Aleppo", zainicjowaną przez abp. Kupnego, zapoczątkowały cztery Kościoły chrześcijańskie z Dolnego Śląska – katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i greckokatolicki. Wspierają ją dolnośląskie samorządy, firmy i instytucje. Zbiórka pieniędzy trwa do końca czerwca 2017 r. (www.dardlaaleppo.pl).

Bilety na koncert stanowią zarazem cegiełki wspierające dzieło odbudowy szpitala.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama