Nowy numer 46/2018 Archiwum

Polsko-niemieckie spotkanie w Görlitz

Abp Józef Kupny wspólnie z biskupem Görlitz Wolfgangiem Ipoltem otworzyli na moście granicznym wystawę pt. "Droga do pojednania". Następnie hierarchowie w katedrze św. Jakuba wspólnie sprawowali Eucharystię, w czasie której udzielili sakramentu bierzmowania młodym Polakom i Niemcom.

Wystawa została przygotowana, by upamiętnić 50. rocznicę listu biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnym zdaniem: „Udzielamy przebaczenia i prosimy o nie”. Była już prezentowana w kilku miastach Europy, jednak jej twórcy uznali, że most graniczny łączący Polskę i Niemcy jest dobrym miejscem, by zaprezentować historię pojednania pomiędzy narodami i ważnego wkładu Kościoła katolickiego w ten proces. Jako znak pojednania między dwoma narodami i jako znak gotowości wspierania się wzajemnie biskupi podzielili chleb, którym poczęstowano uczestników uroczystości.

W czasie Mszy św. w katedrze św. Jakuba biskup niemiecki zwrócił uwagę, że zabójcza dla bycia chrześcijaninem jest postawa, którą można oddać słowami: „Nie da się niczego zrobić ani zmienić”. Z kolei pasterz Kościoła wrocławskiego, przywołując scenę zesłania Ducha Świętego, podkreślił, że tym, który pomaga człowiekowi przezwyciężyć lęk i wszelkie obawy przed wyjściem do drugiego, jest Duch Święty. Wzywał przy tym zebranych do otwarcia się na Jego dary.

Z bierzmowaną młodzieżą   Z bierzmowaną młodzieżą Archiwum WKS

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy