Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Polsko-niemieckie spotkanie w Görlitz

Abp Józef Kupny wspólnie z biskupem Görlitz Wolfgangiem Ipoltem otworzyli na moście granicznym wystawę pt. "Droga do pojednania". Następnie hierarchowie w katedrze św. Jakuba wspólnie sprawowali Eucharystię, w czasie której udzielili sakramentu bierzmowania młodym Polakom i Niemcom.

Wystawa została przygotowana, by upamiętnić 50. rocznicę listu biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnym zdaniem: „Udzielamy przebaczenia i prosimy o nie”. Była już prezentowana w kilku miastach Europy, jednak jej twórcy uznali, że most graniczny łączący Polskę i Niemcy jest dobrym miejscem, by zaprezentować historię pojednania pomiędzy narodami i ważnego wkładu Kościoła katolickiego w ten proces. Jako znak pojednania między dwoma narodami i jako znak gotowości wspierania się wzajemnie biskupi podzielili chleb, którym poczęstowano uczestników uroczystości.

W czasie Mszy św. w katedrze św. Jakuba biskup niemiecki zwrócił uwagę, że zabójcza dla bycia chrześcijaninem jest postawa, którą można oddać słowami: „Nie da się niczego zrobić ani zmienić”. Z kolei pasterz Kościoła wrocławskiego, przywołując scenę zesłania Ducha Świętego, podkreślił, że tym, który pomaga człowiekowi przezwyciężyć lęk i wszelkie obawy przed wyjściem do drugiego, jest Duch Święty. Wzywał przy tym zebranych do otwarcia się na Jego dary.

Polsko-niemieckie spotkanie w Görlitz   Z bierzmowaną młodzieżą Archiwum WKS

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama