Moment przekazania Gertrudzie, córce św. Jadwigi Śląskiej, dokumentów papieskich 8 czerwca 1267 r. został uwieczniony na miniaturach zawartych w kodeksach: lubińskim (1353), hornigowskim (1451) czy Baumgartena (1504). Dowiedz się czego dotyczyła korespondencja Klemensa IV.
Sierpniowy odpust św. Jadwigi
Wszystko wskazuje na to, że chodzi tu od dwa papieskie pisma adresowane osobiście do przełożonej opactwa cysterek w Trzebnicy Gertrudy, córki św. Jadwigi z dnia 8 czerwca 1267 roku. W pierwszym z tych aktów Klemens IV nadaje opactwu mniszek prawo posiadania i troski o relikwie św. Jadwigi. Jednocześnie w bulli nadaje wszystkim nawiedzającym kościół cysterek w Trzebnicy odpust w doroczne święto Translacji jej relikwii.
Druga bulla wydana tego samego dnia również utrzymująca formę listu odpustowego nadaje 140 dni odpustu dla wszystkich uczestników i nawiedzających kościół trzebnicki w dzień Translacji i w oktawę tej uroczystości.
Interpretując to wydarzenie można domniemywać, że to właśnie te dokumenty stały się dla Gertrudy oficjalną informacją z Stolicy Apostolskiej o kanonizacji swej matki o co przez lata zabiegała. Po drugie, te kolejne dokumenty (po samej bulli kanonizacyjnej zawierającej już łaski odpustowe na uroczystość 15 października) są wyrazem troski i zainteresowania papieża sprawą nowej świętej i dobra duchowego wiernych diecezji wrocławskiej i pielgrzymów do grobu patronki Śląska. Trzeci wniosek to z kolei dowód na sprawne działanie polskiej i śląskiej dyplomacji w kurii papieskiej i wpływu na podejmowane tam decyzje związane z Polską i Kościołem na tym terenie.
Na takie rozwiązanie tej zagadki wskazuje także upływ czasu, gdyby bowiem Gertruda wpierw dowiedziała się o kanonizacji, a następnie zwróciła się do papieża o dodatkowe odpusty z racji planowanych ceremonii w Trzebnicy, nie byłaby w stanie przygotować obchodów na sierpień. I ostatnia sprawa: gdyby Gertruda powiadomiła papieża o Translacji relikwii św. Jadwigi podałaby odpowiednią datę, która z całą pewnością zostałaby wspomniana w liście papieskim, a która w tekście dokumentu nie występuje.
Zaopatrzona w udzielone odpusty papieskie i stosowne pozwolenia ksieni Gertruda mogła przystąpić do organizacji obchodów pokanonizacyjnych w Trzebnicy. Otwarcie grobu i podniesienie relikwii św. Jadwigi nastąpiło zgodnie z Żywotem 17 sierpnia 1267 roku, jednak data ta nie jest do końca pewna. Zbliżona była jednak do uroczystości św. Bartłomieja, patrona kościoła klasztornego cysterek. Z kolei Translacja odbyła się dwuetapowo: pierwsza wiązała się z przeniesieniem doczesnych szczątków świętej do tymczasowego miejsca ich przechowywania w kaplicy św. Jana Chrzciciela, a druga, w dwa lata później, również w dzień św. Bartłomieja, do docelowego miejsca jakim stała się kaplica grobowa i relikwiarzowa ku czci św. Jadwigi ufundowana przez wnuka świętej, arcybiskupa salzburskiego Władysława.
Dzięki takiemu rozwiązaniu bez dalszych kanonicznych komplikacji pisma papieskie o udzielonych odpustach pozostały w mocy i przez wieki stanowiły duchowy dar wzmacniający religijny wymiar pielgrzymowania do grobu św. Jadwigi.