Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jubileusz duszpasterstwa anglojęzycznego we Wrocławiu

Już 10 lat franciszkanie konwentualni dbają, by goście z różnych krajów świata mówiący w języku angielskim mieli możliwość korzystania z sakramentów. Jubileusz będzie świętowany w najbliższą niedzielę. Mszy św. przewodniczył będzie i homilię (po angielsku) wygłosi bp Andrzej Siemieniewski.

Ośrodek duszpasterstwa katolików języka angielskiego - Pastoral Centre for English-Speakers in Wrocław - powstał na mocy dekretu abp. Mariana Gołębiewskiego, ówczesnego metropolity wrocławskiego w 2007 r. 15 kwietnia tego roku odbyła się pierwsza Msza św.

O. Arkadiusz Żelechowski OFM Conv, rektor ośrodka i duszpasterz podkreśla, że posługa ma charakter głównie sakramentalny. - Niedzielna Eucharystia o godz. 16 (w wakacje o godz. 18) to jedyna Msza św. w języku angielskim w całej archidiecezji. Korzystają z niej głównie osoby czasowo przebywające we Wrocławiu. Każdego tygodnia jest ich ok. 60-70 - zaznacza. Tutaj wierni języka angielskiego mogą skorzystać z sakramentu pokuty, ale również przygotować się np. do bierzmowania czy chrztu. - Bardzo wiele mamy ślubów mieszanych ze względu na język, ale również na wyznanie - dodaje.

Msze św. odbywają się każdego tygodnia, a raz w miesiącu uczestnicy spotykają się na tzw. social hour - niezobowiązującym spotkaniu przy herbacie i ciastku. - Mamy też anglojęzycznego organistę, wydajemy biuletyn dla naszych gości.

O. Arkadiusz zaznacza, że z Mszy św. korzystają również Polacy znający język angielski. Zastrzega jednak, że jeśli ktoś go nie zna, nie powinien na nie przychodzić. Podkreśla, że naszym obowiązkiem jest zadbać o to, by dobrze rozumieć to, co na Eucharystii się dzieje, a tutaj problemem może być np. głoszona w języku angielskim homilia. Duszpasterz zaznacza, że frekwencja na mszach cały czas rośnie. Wynika to z coraz większej liczby firm międzynarodowych, których pracownicy przyjechali z całego świata i przez jakiś czas mieszkają we Wrocławiu, a także z dużej liczby studentów, którzy korzystają z wymian międzyuczelnianych.

Jubileuszowa Msza św. rozpocznie się w najbliższą niedzielę 11 czerwca o godz. 16 w kościele pw. św. Karola Boromeusza na ul. Kruczej 58 we Wrocławiu. Po Eucharystii w ogrodzie klasztornym planowane jest spotkanie duszpasterstwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama