Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jubileusz synów św. Franciszka

Nie chodzi o to, by po tej uroczystości zdać na ocenę bardzo dobrą egzamin teologiczny, ale by poczuć się zaproszonym do życia w Trójcy Przenajświętszej – mówił abp Józef Kupny.

Niedzielna Eucharystia 11 czerwca w kościele św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach stanowiła apogeum obchodów 100-lecia parafii franciszkańskiej. W homilii metropolita wrocławski przypomniał o przypadającym wtedy święcie Trójcy Świętej.

– Dzisiaj powinniśmy sobie uświadomić, że Bóg objawia się człowiekowi nie po to, byśmy byli mądrzejsi albo więcej wiedzieli od niewierzących. Objawia się nam, byśmy byli do Niego podobni – mówił hierarcha. Nauczał, że nie jesteśmy wezwani, by zrozumieć tajemnicę Trójcy Przenajświętszej, ale by się w niej zanurzyć i odnaleźć. Próbować w świetle tego objawienia patrzeć na siebie samych i żyć tą tajemnicą. – W Trójcy Świętej nie chodzi o to, ile poszczególne osoby wiedzą na swój temat, ale co ich łączy i jakie są miedzy nimi relacje. A więc nie chodzi o to, aby po tej uroczystości zdać na ocenę bardzo dobrą egzamin teologiczny, ale o to, by poczuć się zaproszonym do życia w Trójcy Przenajświętszej – mówił abp Józef Kupny. Jak podkreślił, bardzo dobrze tę prawdę można zrozumieć we wspólnocie, w której od początku obecny jest św. Franciszek przez swoich synów. – To ten święty, który nigdy nie chciał nazywać swoim tego, co miał. Dla niego bardzo ważnym pytaniem było: czyje jest to, co mam przy sobie? Idąc za przykładem św. Franciszka i patrząc na parafię św. Antoniego, odkrywamy, że taki styl życia jest możliwy do zrealizowania w XXI wieku. Wszystko to, co mam, posiadam od Boga i jestem gotów się tym podzielić – tłumaczył metropolita wrocławski. Przybliżył także historię zakonników w brązowych habitach na Karłowicach. Po Mszy św. w ogrodzie klasztornym franciszkanie zorganizowali wielki festyn z występami artystycznymi, koncertami, konkursami i grami dla całej rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama