I Wrocławski Piknik Historyczny

Najbliższa niedziela w Centrum Historii "Zajezdnia" minie w klimacie historii "Solidarności Walczącej", która obchodzi swoje 35-lecie.

Obchody 35. rocznicy powstania "SW" trwają kilkanaście dni i obejmują kilka miast.

- Przeżywamy kolejną rocznicę jednej z najważniejszych organizacji podziemnych lat 80. XX wieku. Wyjątkowo radykalnej w walce z komunizmem. "Solidarność Walcząca" od początku głosiła hasła całkowitej niepodległości bez żadnym kompromisów i upadku Związku Sowieckiego. Trzymała się tej linii aż do 1989 roku, do obrad Okrągłego Stołu, przez co nie uczestniczyła w nich i nie partycypowała w podziale okrągłostołowym - mówi Grzegorz Kowal.

Koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu tłumaczy, że "SW" ze względu na swoje poglądy była marginalizowana po 1989 roku, jednak od kilku lat coraz częściej się o niej wspomina. Zapomniana przez chwilę, wraca do świadomości społecznej Polaków i wrocławian.

- Ten proces powrotu zaczął się 10 lat temu z okazji ćwierćwiecza i teraz, przy okazji obchodów kolejnej rocznicy, mamy okazję o niej mówić - dodaje Grzegorz Kowal.

RODM, jako organizator niedzielnego I Wrocławskiego Pikniku Historycznego, chce powiedzieć losy "SW" całym rodzinom.

- Przygotowujemy imprezę typowo rodzinną. Chcemy, nie tylko ludziom zainteresowanym historią czy opozycją w PRL-u, ale wszystkim pokazać dumną historię w jak najbardziej przystępny sposób. Poza spotkaniami z działaczami "SW" będą też integracyjne rozrywki: malowanie twarzy, zabawa w laser tag czyli elektroniczny paintball, pokaz filmu, gra terenowa i wiele innych - wymienia organizator.

Szczególnie cieszy go połączenie sił w związku z jubileuszem "Solidarności Walczącej". W piknik bowiem zaangażowały się różne organizacje pozarządowe, środowiska intelektualne, a także prywatne firmy.

PLAN I WROCŁAWSKIEGO PIKNIKU HISTORYCZNEGO (Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184)

10.00-18.00

  • bezpłatny wstęp na wystawę "Wrocław 1945-2016"
  • bezpłatne rozgrywki w laser tag w labiryncie plenerowym Zona 71
  • prezentacja odzieży i publikacji patriotyczno-historycznych (m.in. Red is Bad, Surge Polonia, IPN we Wrocławiu, Wydawnictwo TUM)
  • stoiska wrocławskich organizacji pozarządowych: "Odra-Niemen" (moda lat 80., gry i zabawy dla dzieci), "Inicjatywa Historyczna", Klub Jagielloński - Wrocław, Instytut Studiów Miejskich, Fundacja Wspólnota Pokoleń (prezentacja projektu zbierania relacji świadków historii)
  • Historia z szuflady - podziel się swoją historią (np. zdjęciem, dokumentem, bibułą, pamiątką, wspomnieniem) i odbierz talon do Bistro Zajezdnia

10.00-16.00

  • Rodzinna Gra Terenowa z nagrodami (na terenie Zajezdni)

11.00-13.00

  • projekcja filmu "Bitwa Wrocławska"
  • speed dating z Żywą Historią - spotkania sam na sam z działaczami "Solidarności Walczącej" (w formule tzw. szybkich randek)

13.00-14.30

  • promocja powieści graficznej "Zryw" z udziałem autorów - Juliusza Woźnego i MartinaVentera (prowadzenie: Grzegorz Kowal)

15.00-16.00

  • wernisaż wystaw "Poczta Solidarności Walczącej" oraz "35-lecie Solidarności Walczącej"

16.00-17.00

  • finał Parady Motocyklowej z okazji 35 lat "Solidarności Walczącej"

17.00-19.00

  • "Jak tańczył Wrocław w PRL-u"

19.00 

  • zakończenie
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..