Nowy numer 46/2018 Archiwum

Krwiodawcy dziś świętują

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa składa wszystkim donatorom serdeczne życzenia i zachęca do oddawania krwi nowe osoby.

Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi, który został ustanowiony w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia, jako szczególne święto tych, którzy ratują zdrowia i życie drugiego człowieka. Dzień ten upamiętnia urodziny Karla Landsteinera - odkrywcy grup krwi, który za te badania w 1930 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla.

W przesłanym do naszej redakcji komunikacie czytamy: "Z tej wyjątkowej okazji mamy zaszczyt złożyć życzenia i serdeczne gratulacje wszystkim ludziom dobrego serca, którzy z pasją i oddaniem czynnie wspierają honorowe krwiodawstwo. Dziękujemy w imieniu całego zespołu RCKiK we Wrocławiu a w szczególności pacjentów, którym oddana honorowo krew ratuje zdrowie i życie. Niech nasza wdzięczność stanie się apelem do ludzi zdrowych o chętne wspieranie tak pięknej idei pomocy".

Z okazji dzisiejszego święta, w siedzibie RCKiK we Wrocławiu oraz Terenowych Oddziałach w Głogowie, Legnicy i Lubinie dla Honorowych Dawców Krwi przygotowano drobne upominki oraz słodki poczęstunek. Między 12.00, a 16.30 na Placu Solnym we Wrocławiu odbędzie się akcja honorowego krwiodawstwa. Krew będzie można również oddać podczas w Pikniku Świętojańskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Wrocławia, który w od 10.00 do 14.00 odbędzie się na terenie bazy sportowej Liceum Ogólnokształcącego nr 1 we Wrocławiu. W ramach pikniku RCKiK zorganizuje punkt promujący honorowe krwiodawstwo.

Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek i wypić przynajmniej 1-1,5 litra płynów. Zgłaszając się do oddania krwi należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

"Mocno podkreślamy, że pobrany koncentrat krwinek czerwonych nadaje się do podania pacjentowi tylko przez 42 dni a płytki krwi jedynie przez 5 dni. Uświadamiamy dawców, kiedy i jakiej grupy krwi potrzebujemy najbardziej, tak, aby pacjenci otrzymywali na czas i w odpowiedniej ilości składniki krwi" - czytamy na koniec komunikatu.

Po więcej informacji zapraszamy na www.rckik.wroclaw.pl oraz profil na Facebooku: www.facebook.com/rckikwroclaw.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy