Koncert charytatywny dla rzecz szpitala w zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście odbył się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W akcję włączyli się także artyści dolnośląscy oraz… dzieci z Aleppo.
Rysunki małych Syryjczyków – w przejmujący sposób ukazujące dramat wojny i pragnienie pokoju – można było otrzymać nabywając specjalne cegiełki.
Na gości NFM czekała smakowita uczta muzyczna. W programie znalazły się utwory Johanna Sebastiana Bacha: "III suita orkiestrowa D-dur", motety "Singet dem Herrn" i "Lobet den Herrn, alle Heiden", oraz Georga Friedricha Händla "Dettingen Te Deum". – Nasz koncert jest podsumowaniem 10-lecia dwóch zespołów: Chóru NFM, pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny, oraz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, pod dyrekcją Jarosława Thiela. Myślę że my, wrocławianie, możemy być dumni z faktu posiadania tak wspaniałych zespołów, które w niedługim czasie osiągnęły europejski poziom – mówił Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM. – Chcielibyśmy nasz jubileusz wykorzystać do tego, by na świecie było odrobinę więcej dobra i uśmiechu, dlatego zdecydowaliśmy się włączyć w akcję "Dar dla Aleppo".
Gości powitał także Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich – współorganizatora koncertu "Arcymistrzowie. Dar dla Aleppo". – Zakon Maltański to 900 lat historii, pomoc bardzo wielu osobom na świecie – mówił, wspominając m.in. o projekcie szkolenia ratowników medycznych na Ukrainie oraz o wspieraniu Syryjczyków w obozach w Libanie – gdzie zakon posiada swoje struktury.
Za gotowość wsparcia odbudowy szpitala w Aleppo dziękował zebranym ks. Waldemar Cisło, kierujący polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Aleppo to był kiedyś Paryż Bliskiego Wschodu – wspominał, mówiąc o dramacie miasta, ale i o szansach na jego powrót do życia, o rodzinach, które ostatnio zdecydowały się znów zamieszkać w jego granicach.
W przerwie pomiędzy dwoma częściami koncertu – prowadzonego przez troje dyrygentów: J. Thiela, A. Franków-Żelazny i A. Kosendiaka – rozpoczęła się licytacja prac dolnośląskich artystów. Ich obrazy oraz inne dzieła, przekazane na rzecz akcji "Dar dla Aleppo", wzięły udział w aukcji sztuki współczesnej prowadzonej przez Marka Obszarnego.