Nowy numer 3/2021 Archiwum

Logika Chleba

– Eucharystia wzywa nas do posługi jednania, a nie wykluczania. Wzywa nas do dawania świadectwa – mówił we Wrocławiu abp Józef Kupny.

Metropolita przewodniczył Mszy św., po której do rynku, do bazyliki św. Elżbiety, wyruszyła procesja eucharystyczna. W homilii nawiązywał do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych 20 lat temu, podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

Przywołał m.in. opis rozmnożenia chleba w Ewangelii św. Mateusza, zgodnie z którym wydarzenie to odbyło się na ziemi zamieszkałej przez pogan. – Pan Jezus na miejsce rozmnożenia chleba wybrał tereny, na których mieszkali ludzie wykluczeni, którzy byli poza ówczesną wspólnotą religijną. Tam zaprowadził uczniów, aby pokazać im kierunek ich misji – zauważył, podkreślając, że i my nie możemy cieszyć się Eucharystią, spożywając ją jedynie we własnym gronie. Arcybiskup Kupny zwrócił uwagę na fakt, że często dziś stawia się pytanie, kto może, a kto nie może przystępować do Eucharystii, tymczasem ważniejsze powinno być dla nas inne pytanie: „Jak dawać Jezusa tym, którzy z różnych powodów Go nie znają albo którzy Go nie przyjmują?”. – To jest droga Kościoła, który żyje Eucharystią: nie logika wykluczania, ale włączania i towarzyszenia – podkreślił, nawiązując także do przesłania zawartego w Amoris lae- titia. – Musimy starać się pomóc każdemu w znalezieniu jego sposobu uczestnictwa we wspólnocie kościelnej – mówił, dodając, że dotyczy to także ludzi o trudnych życiorysach, również tych, którzy z różnych powodów nie mogą przystępować do Komunii św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama