GN 48/2020 Archiwum

Świętowanie z muzyką Michała Lorenca

Msza św. w uroczystość św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca, zostanie odprawiona pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego o 18.30 w archikatedrze. O 20.30 rozpocznie się w kościele pw. Świętego Krzyża koncert utworów wybitnego kompozytora.

Usłyszymy dwa wielkie dzieła Michała Lorenca: "Missa Magna Beatificationis" oraz oratorium "Przymierze". Wcześniej każde z nich wykonywane było tylko raz. We Wrocławiu, w uroczystość św. Jana Chrzciciela, w finale obchodów 20. rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, usłyszymy je w wykonaniu orkiestry symfonicznej ArtBel Ensemble pod batutą Alana Urbanka, Chóru Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu oraz wybitnych polskich solistów, m.in. Adama Struga i Roberta Pożarskiego. Wśród nich wystąpi gościnnie także rodowity Syryjczyk – skrzypek i śpiewak Simon Sammoun.

Prawykonanie "Missa Magna Beatificationis" miało miejsce w bazylice św. Ignacego Loyoli w Rzymie 2 maja 2011 r., z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. "Przymierze" – utwór napisany z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej – wykonane zostało po raz pierwszy 11 listopada 2016 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

– To będzie zaproszenie wrocławian do niezwykłego świata muzyki Michała Lorenca. To świat bardzo osobisty, indywidualny, wymagający mądrego smakowania muzyki. Nie ma w niej spektakularnych fajerwerków, trzeba ją głęboko przeżyć – mówi Alan Urbanek.

– Znaleźliśmy skarb i mamy zamiar go zaprezentować – twierdzi producent wydarzenia Wojciech Zaguła, przedstawiając Simona Sammouna, młodego muzyka z Syrii – który wystąpi jako jeden z solistów. W Polsce jest od 7 miesięcy. – Miałem 6 lat, gdy rozpocząłem przygodę z muzyką. W Syrii śpiewałem w różnych językach, też po aramejsku. To dla mnie bardzo ważne – to język Jezusa – mówi. W czasie wrocławskiego koncertu zaśpiewa w języku arabskim.

Simon w Syrii należał do chóru "Luna". – Mieliśmy kilka programów. W jednym z nich śpiewaliśmy 18 piosenek w 16 językach, m.in. po aramejsku, chińsku, japońsku, angielsku, francusku, niemiecku... – wspomina. – Po przyjeździe do Polski występowałem już na koncertach z orkiestrą Politechniki Łódzkiej. Wykonywaliśmy muzykę klasyczną, filmową, m.in. "Taniec Eleny" M. Lorenca. Muzyka tego kompozytora bardzo przypadła mi do gustu.

Młody Syryjczyk obecnie doskonali swój język polski, a wkrótce rozpocznie studia na Politechnice Wrocławskiej. Do Polski trafił z Damaszku dzięki swojemu wujkowi, który w Polsce mieszka od wielu lat.

Sobotniemu koncertowi towarzyszyć będą wybrane fragmenty wystąpień św. Jana Pawła II.

Wieczorem, o 22.30, na pergoli przy Hali Stulecia, obejrzymy pokaz fontanny multimedialnej poświęcony Janowi Pawłowi II.

Świętowanie z muzyką Michała Lorenca   Wśród solistów na sobotnim koncercie usłyszymy m.in. Simona Sammouna Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama