W kościele pw. św. Krzyża na wrocławskim Ostrowie Tumskim oglądać można do końca sierpnia wystawę prac poświęconych św. Jadwidze, jej ziemi i jej bliskim.
Niektóre zaskakują. Artur Grzegorz Lobus ukazał świętą i jej rodzinę we współczesnej aranżacji – Jadwiga, jako pełna ciepła starsza pani, robi na drutach, Henryk Pobożny, w zielonej kurtce, osłania dłońmi niewidoczną (już uciętą przez wrogów?) głowę. „Dramat jej macierzyństwa, a szczególnie śmierć syna Henryka II Pobożnego, porusza mnie swoim etosem i heroizmem do dnia dzisiejszego. Z niecierpliwością oczekuję wyniesienia jej syna na ołtarze” – wyjaśnia malarz w towarzyszącym ekspozycji katalogu.
Tam znajdziemy także wyjaśnienie tajemniczego obrazu autorstwa s. Felicyty Szewczyk pt. „Skarb świętej Jadwigi”, gdzie ukazana została w gęstwinie splątanych drzew, w towarzystwie sarenki: „Święta Jadwiga ufundowała kościół na Górze Zamkowej we Wleniu, gdzie często przebywała z małżonkiem Henrykiem Brodatym. Ukryte złoto miała wskazać świętej przygarnięta przez nią sarna. To wiara w Bożą Opatrzność jest skarbem św. Jadwigi”.
Marcin Zyśko przedstawił księżną jako młodą dziewczynę, na balkonie oplecionym pnączami. W dole widać oblany słonecznym światłem kościół. Uwagę przyciąga wykonane w mosiądzu dzieło Stanisława Gnacka pt. „Ścieżkami św. Jadwigi”, wyraziste rzeźby Świętej czy świecący chleb św. Jadwigi, pokrojony na gotowe do rozdania kromki.
To już 4. wystawa „wakacyjna” dolnośląskich artystów w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Odbywa się pod patronatem abp. Józefa Kupnego; jej kuratorami są Aleksander M. Zyśko, prof. ASP we Wrocławiu, oraz ks. prof. Andrzej Tomko – który zainaugurował ją Mszą św. Ekspozycja wpisuje się w Rok Jadwiżański.
Wystawę można oglądać w kościele św. Krzyża do końca sierpnia od poniedziałku do soboty od 12.00 do 18.00. Potem prawdopodobnie eksponaty pojadą do Andechs, miejsca narodzin św. Jadwigi.