Nowy numer 42/2020 Archiwum

Gwarantujemy dobre owoce

Za trzy tygodnie w kierunku Jasnej Góry wyruszą pielgrzymi z archidiecezji wrocławskiej. Czy będziesz wśród nich i Ty?

Dziewięć dni oderwania od rzeczywistości w doborowym towarzystwie – to propozycja, którą już po raz 37. oferują organizatorzy pieszej pielgrzymki wrocławskiej. – Zmieniają się czasy i pokolenia, ale nie zmienia się jedno – głód podążania do Królowej Polski – mówi Wiesław „Kuzyn” Wowk, który od wielu lat koordynuje przygotowania i przebieg wydarzenia. Przyznaje, że w ostatnim czasie liczba pielgrzymów nie jest już tak imponująca, ale wciąż stanowią oni ogromną grupę, w której każdy wie, czego chce. – Celem zawsze jest spotkanie Boga w drugim człowieku oraz umocnienie duchowe poprzez treści rozważane podczas pokonywanych kilometrów. Tegorocznym hasłem, które jest wyjściowe dla przygotowanych konferencji i homilii, są słowa „Idźcie i głoście”. Ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, twórca PPW i jej główny przewodnik, podkreśla, że dokładnie te same słowa towarzyszą aktualnemu rokowi duszpasterskiemu przeżywanemu w polskim Kościele.

– Myślę, że zrodziło się dzięki papieżowi Franciszkowi, który zwrócił uwagę na „kanapowe” życie i zasugerował, by z tej kanapy wstać. Oczywiście nie chodzi tylko o poruszanie się i pokonywanie kolejnych kilometrów, ale o naszą aktywność w celu odkrywania oraz głoszenia Chrystusa – wyjaśnia. „Orzech” przekonuje, że oprócz duchowych korzyści są jeszcze inne, które powinny być dobrą zachętą do udziału w wydarzeniu. Zauważa, że od lat większość pątników to osoby, które na co dzień pracują umysłowo. – Pielgrzymka to modlitwa ciałem, zwłaszcza nogami. Każdego wieczoru przychodzi satysfakcja z przejścia ok. 30 km na chwałę Bożą – dodaje. Podkreśla jeszcze jeden atrakcyjny aspekt: kontakt z przyrodą. – Trasa, którą idziemy, przebiega głównie lasami i polami. Jestem przekonany, że piękno naszego kraju jest dodatkowym atutem marszu na Jasną Górę. Oczywiście pielgrzymem może zostać każdy – od rodzin z małymi dziećmi, poprzez młodzież, do osób w podeszłym wieku. – Wszyscy dadzą radę. Możemy zagwarantować dobre owoce tego czasu – przekonuje ks. Orzechowski. Zachęca również do duchowego uczestnictwa w wydarzeniu. – Tu też obowiązują zapisy. Każdy z duchowych pielgrzymów otrzyma specjalny modlitewnik, który będzie pomocą w łączności z idącymi. Chciałbym przypomnieć, że pielgrzymi niosą znak grupy nr 16. Pod jego szyldem znajdują się wszyscy ci, którzy wędrują z nami duchowo – zachęca. Wszelkie informacje organizacyjne i poradnikowe, ale również ciekawostki, skrzynkę intencji oraz relacje z PPW można znaleźć na specjalnej stronie: wroclaw.gosc.pl/PPW2017.

Rusza akcja „AtryBUT (od) pielgrzyma”!

W obchodzonym Roku św. Brata Alberta pątnicy i przyjaciele pieszej pielgrzymki wrocławskiej mają doskonałą okazję, by pomóc potrzebującym! Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, piesza pielgrzymka wrocławska oraz redakcja „Gościa Wrocławskiego” zapraszają do włączenia się w akcję: „AtryBUT (od) pielgrzyma”. Buty dla piechura są jak koła dla samochodu, jak skrzydła dla ptaka. Dlatego zachęcamy, by wesprzeć tych, którzy obuwia bardzo potrzebują. A kto, jak nie pielgrzym, wie, jak bardzo cenny to sprzęt? W Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki w DA „Wawrzyny” przy ul. Bujwida 51 we Wrocławiu stanie specjalny kontener, do którego w dniach zapisów na pielgrzymkę (30 lipca–1 sierpnia od 11.00 do 17.00) będzie można składać obuwie dla podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Akcja doskonale wpisuje się w rok 2017, ogłoszony przez Sejm oraz episkopat Rokiem św. Brata Alberta. Pracownicy wrocławskiego oddziału Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta podkreślają, że najbardziej oczekują obuwia sportowego ze względu na jego uniwersalność, ale jest również zapotrzebowanie na sandały na lato i buty zimowe na niższe temperatury. Apelujemy, by dary nadawały się do użycia – nie chodzi o to, by przynieść coś, co mamy już wyrzucić, w stanie agonalnym, czyli przetarte, dziurawe, pęknięte.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama