Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ukochane na wieczność

Rozpoczęły się zapisy na wrocławskie sympozjum poświęcone indywidualnym formom życia konsekrowanego - dziewictwu i wdowieństwu.

Podkomisja KEP ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu zapraszają na sympozjum „Namaszczeni Duchem Świętym. Realizacja charyzmatu dziewictwa i wdowieństwa w kontekście programu duszpasterskiego 2017/2018”, które odbędzie się 30 września.

Spotkanie rozpocznie się o 9.00 w archikatedrze Mszą św., której będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. bp Jacek Kiciński CMF.

Dalsza część spotkania – na którą obowiązują zapisy – odbędzie się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4. W trakcie sympozjum będzie można wysłuchać dwóch konferencji. Wygłoszą je: Ks. prof. PWT dr hab. Bogdan Giemza SDS, Wrocław – „Program duszpasterski jako drogowskaz formacyjny w życiu wdów konsekrowanych” oraz dr Dorota Wawrowska OV, WT UMK w Toruniu – „Wybrane aspekty charyzmatu dziewictwa konsekrowanego w świetle pism św. Ambrożego, św. Hieronima i św. Augustyna”. W programie także spotkania panelowe w grupach.

Informacje i zapisy: www.konsekrowane.org

„Takie jest więc zadanie, które historia zbawienia daje dziewicom: być znakiem wieczystych zaślubin. Chrystus jest Oblubieńcem Kościoła Oblubienicy; w was wypełnia się ten znak. (…) Ukazujecie, że jesteście kobietami, które żyją w pełni doświadczeniem bycia kochanym na wieczność” – zwracał się do dziewic kardynał Franc Rodé, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. A abp J. P. Cattenoz przytaczał słowa św. Jana Chryzostoma zapraszające do zapatrzenia się w oblubieńczą miłość Jezusa: „Nikt bowiem, nawet osoba zakochana i to u szczytu swej namiętności, nie rozpala się taką miłością do osoby umiłowanej, z jaką Bóg pragnie zbawienia naszych dusz: >nawet gdyby trzeba być oplutym i policzkowanym (…), zgodzę się nawet na ukrzyżowanie, aby tylko pozyskać moją narzeczoną<”. – Niech światło Chrystusa, waszego Oblubieńca, promieniuje w całym waszym życiu – mówił arcybiskup ("Dziewica konsekrowana w Kościele", Kraków 2011 - materiały z Kongresu Ordo Virginum, Rzym 2008 r., tłum. o. Wiesław Łyko OMI)

Kim są osoby należące do stanu wdów i dziewic?

„Dziewice – wyrażając święty zamiar gruntowniejszego naśladowania Chrystusa – są Bogu poświęcone przez biskupa diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają mistycznie zaślubione Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi.

Przez uroczysty obrzęd dziewica, pozostając w świecie, staje się osobą poświęconą, wielkim znakiem miłości Kościoła do Chrystusa i eschatologicznym obrazem niebieskiej Oblubienicy i przyszłego życia”.

„Ta, która jest wdową, jako osamotniona złożyła nadzieję w Bogu i trwa w znoszeniu próśb i modlitw we dnie i w nocy.” Wspomniany przez św. Pawła krąg wdów stanowi pierwszy zarys instytucji, która pod koniec II wieku przyjmie charakter tzw. ordo viduarum – stanu wdowieństwa.

Począwszy od czasów apostolskich wdowy chrześcijańskie, powołane przez Pana, by poświęcić się Mu w sposób niepodzielny w większej wolności serca, ciała i ducha, podejmowały za aprobatą Kościoła decyzję życia w dozgonnej czystości dla Królestwa niebieskiego. Wdowy, składając – według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego – wieczysty ślub czystości, przeżywanej jako znak Królestwa Bożego, konsekrują swój stan życia, aby poświęcić się modlitwie i służbie Kościołowi”. (Dokumenty Konferencji Episkopatu Polski opracowane przez Podkomisję ds. Indywidualnych Form Życia konsekrowanego).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama