W sobotę 15 lipca po Mszy św. o 8.15 w kościele w Tyńcu Małym można wziąć udział w przejściu "Fatimskiej trasy" do Oleśnicy (72 km). Eucharystia zostanie odprawiona w intencji powstania nowych tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w archidiecezji wrocławskiej.
Chodzi o nowe rejony, związane z Matką Bożą Fatimską i miejscami Jej kultu: parafią Wniebowzięcia NMP w Tyńcu Małym (gdzie znajduje się prawdopodobnie najstarsza w Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej), parafią NMP Fatimskiej w Oleśnicy oraz parafią św. Agnieszki we Wrocławiu, gdzie znajduje się kościół pw. NMP Fatimskiej.
– W każdym rejonie byłyby dwie trasy prowadzące do dwóch pozostałych kościołów, czyli w sumie mielibyśmy sześć tras – wyjaśnia inicjatorka, Aneta Kuczkowska. – Istnieje również plan, by w rejonie EDK przy kościele uniwersyteckim we Wrocławiu utworzyć najdłuższą trasę przechodzącą przez wszystkie 3 kościoły, co dałoby w sumie 7 tras na 4 drogach: 3 drogi byłyby dwukierunkowe i 1 jednokierunkowa.
Aneta wyjaśnia, że 4 drogi nawiązują do 4 części Różańca Świętego:
1. Wrocław – Oleśnica – część radosna (
Na drodze przewidzianych jest 9 stacji przy 9 kościołach Matki Bożej, jeden kościół Odkupiciela Świata, a także m.in. kościół św. Jana Pawła II – pielgrzyma fatimskiego. Droga nawiązuje do Macierzyństwa Matki Bożej, pielgrzymowania podejmowanego do św. Elżbiety oraz tajemnicy Narodzenia Pana Jezusa. Prowadzi przez liczne tereny zielone oraz polne drogi, a w jednym miejscu można przejść przez zielony łącznik nad autostradą;
2. Tyniec Mały – Wrocław – część bolesna (
Dwie stacje znajdują się przy kościołach Podwyższenia Krzyża Świętego, jedna przy starym krzyżu, jedna przy kapliczce Matki Bożej i 12 dębach posadzonych dla uhonorowania polskich oficerów zamordowanych w Katyniu; na trasie można również spotkać krzyże pokutne i przejść obok Cmentarza Żołnierzy Polskich. Część stacji znajduje się przy kościołach męczenników – między innymi św. Wojciecha, patrona Polski, św. Andrzeja Apostoła, św. Wawrzyńca. Droga przechodzi przez mało znane zakamarki Wrocławia i rzadko uczęszczane drogi asfaltowe poza Wrocławiem, napotkamy na niej ogrody działkowe, parki, pola oraz inne tereny zielone;
3. Tyniec Mały – Oleśnica – część chwalebna (
Na trasiw znajduje się kościół pw. Trójcy Świętej, 2 kościoły pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz 9 kościołów i kaplic Matki Bożej, w tym 4 nawiązujące do tajemnicy Wniebowzięcia NMP. – Każdy, kto dojdzie do końca, zapewne będzie „wniebowzięty” z powodu dojścia do celu – wyjaśnia z uśmiechem Aneta. – Droga jest odpowiednia dla ludzi gotowych podjąć duży wysiłek „dla większej Chwały Bożej”;
4. Wrocław – Tyniec Mały – Oleśnica – Wrocław – część światła (
Inicjatorka dodaje, że na tej trasie rzeczywiście potrzeba szczególnej Bożej łaski, by dokonał się „cud” zmierzenia się z takim wyzwaniem. Są jednak ludzie gotowi do jego podjęcia.
– Podsumowując, jeśli plan się powiedzie, w Roku Fatimskim (100. rocznicy fatimskich objawień) może powstać 7 Fatimskich Ekstremalnych Dróg Krzyżowych w archidiecezji wrocławskiej – wyjaśnia, zapraszając do modlitwy i duchowych ofiar podjętych w tej intencji. Więcej szczegółów TUTAJ.