Nowy numer 11/2024 Archiwum

Daj się Jej otulić

W uroczystość NMP z Góry Karmel, 16 lipca, można przyjąć szczególny dar z rąk Matki Bożej - karmelitański szkaplerz. We Wrocławiu taka możliwość istnieje np. podczas uroczystości odpustowych u karmelitów bosych przy ul. Ołbińskiej, u karmelitanek bosych przy ul. Karłowicza oraz w parafii św. Anny we Wrocławiu-Widawie (15 lipca).

Trwa jeszcze nowenna przed niedzielnymi uroczystościami – u ojców, w parafii pw. Opieki św. Józefa, o 18.00, u sióstr karmelitanek bosych o 17.00 (w obu miejscach wraz z Mszą św.). W niedzielę 16 lipca główne obchody u karmelitów bosych odbędą się o 13.00 (możliwość przyjęcia szkaplerza podczas tej i wszystkich innych niedzielnych Eucharystii), u karmelitanek bosych o 9.00 (Mszy św. przewodniczyć będzie ks. Andrzej Godyń, salezjanin, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu). W sobotę 15 lipca na uroczystość odpustową zapraszają karmelitanki Dzieciątka Jezus. Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Anny przy ul. Zduńskiej o 18.00, po niej nabożeństwo szkaplerzne.

Szata Matki Bożej, którą Ona okrywa swoje dzieci, zbroja i puklerz chroniące przed atakami wroga, nadzieja zbawienia, znak upodobniania się do Niej – szkaplerz karmelitański kryje w sobie nieprzebrane bogactwa.

Jego historia odsyła do odległych wieków. Duchowym ojcem zakonu karmelitańskiego jest prorok Eliasz, który na górze Karmel w Ziemi Świętej bronił kultu jedynego Boga i był wzorem człowieka trwającego nieustannie przed Bożym obliczem. Zakon narodził się później wśród pustelników żyjących na górze Karmel – której nazwa oznacza „ogród”. Odznaczał się zawsze czcią dla Matki Bożej. Zapowiedź Jej posłannictwa, jako niosącej Chrystusa, dostrzeżono także w małym obłoku ujrzanym przez Eliasza przebywającego na szczycie Karmelu – obłoku, który zwiastował rzęsisty deszcz, kończący długotrwałą suszę.

Kiedy członkowie zakonu, wobec inwazji tureckiej, musieli w XIII w. przenieść się do Europy, doświadczali tu ogromnych trudności. Przełożony generalny zakonu, bł. Szymon Stock, zanosił do Boga przez Maryję gorące modlitwy, prosząc o ratunek. 16 lipca 1251 r. Matka Boża ukazała mu się, przekazując szkaplerz – obiecując, że kto w nim umrze, nie zazna potępienia. Później dołączony do niego został również tzw. przywilej sobotni – zgodnie z którym pod pewnymi warunkami nosząca szkaplerz osoba zostanie wybawiona po śmierci z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.

Szkaplerz jest częścią karmelitańskich habitów; dla osób nie należących do karmelitańskich zakonów habitowych jest dostępny w formie dwóch płatków sukna złączonych ze sobą, z wizerunkami Chrystusa i Maryi, lub medalika.

W archidiecezji wrocławskiej oprócz Karmelitów i Karmelitanek Bosych oraz Karmelitanek Dzieciątka Jezus (zobacz TUTAJ), mamy też innych przedstawicieli karmelitańskiej rodziny: Świecki Zakon Karmelitów Bosych (zobacz TUTAJ), Świecki Instytut Karmelitański "Elianum" (zobacz TUTAJ). Parafie pod wezwaniem Matki Bożej z Góry Karmel znajdują się w Brzegu Dolnym, Dobrej k. Dobroszyc i w Głębowicach k. Wołowa. W tym ostatnim miejscu, w pokarmelitańskim klasztorze, powstała „Garnierówka” – gdzie można zatrzymać się na wypoczynek i chwile modlitwy, na spotkanie z Bogiem i przyrodą. Wiele miejsc poświęconych Edycie Stein – świętej karmelitance bosej, patronce Europy – znajduje się na terenie parafii pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu przy ul. B. Prusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy