Nowy numer 42/2018 Archiwum

Dawno temu na Kresach

Wystawę "Kresy południowo-wschodnie na przedwojennej pocztówce” będzie można oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia - w Pałacu Królewskim - od 15 lipca.

Na ekspozycji, otwartej do 1 października, zobaczymy ponad 250 prac artystów fotografików i malarzy, wydanych zarówno w miejscowościach obecnie leżących za wschodnią granicą naszego kraju, jak i na terenie Polski.
Eksponaty w zdecydowanej większości należą do prywatnego kolekcjonera oraz antykwariatu Poliart, a część pochodzi ze zbiorów Muzeum Sztuki Medalierskiej (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia).

Zebrane pocztówki ukazują przede wszystkim architekturę miast, miasteczek i wsi z obszaru trzech województw: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego oraz widoki gór z Rezerwatu Gorgany i Czarna Góra. Wiele z zaprezentowanych widokówek zostało wykonanych przez znane wydawnictwa: Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich, Wydawnictwo „Sztuka” – oba z Krakowa i Książnicę-Atlas ze Lwowa. Zdjęcia do nich przygotowali znakomici fotograficy, między innymi: Jan Bułhak – nestor polskiej fotografii, Adam Lenkiewicz – wieloletni prezes Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Tadeusz Maciejko – członek tegoż towarzystwa i wielu innych artystów. Wystawę uzupełnia specjalnie przygotowana mapa fragmentu II Rzeczypospolitej Polskiej z zaznaczonymi miejscami, które możemy oglądać na pocztówkach oraz życiorysy wybranych twórców.

Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie   Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie Materiały prasowe Tarnopol w 1918 r.   Tarnopol w 1918 r. Materiały prasowe

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy