Nowy numer 44/2020 Archiwum

Patron Wrocławia zaprasza do świętowania

Od środy u wrocławskich dominikanów rozpoczynają się uroczystości związane z odpustem ku czci bł. Czesława. Patron Wrocławia przez modlitwę i wiarę dokonywał wielkich rzeczy w historii naszego narodu.

Historia Czesława Odrowąża OP, polskiego błogosławionego dominikanina od wieków przyciąga do Wrocławia ludzi. Szczególnie intrygujący jest jej fragment o mongolskim najeździe. To w jego czasie w 1241 roku  o. Czesław duchowo wspierał  obronę zamku wrocławskiego.

Tradycja przekazała opowieść o cudzie. Po gorliwej modlitwie zakonnika na niebie pojawiła się ognista kula (według innych przekazów słup ognia lub zorza), która przestraszyła wojska tatarskie. Niektóre źródła opisują jakoby Mongołowie mieli uciec na sam widok ognistej kuli, inne podają że kula ich rozgromiła. To wydarzenie opisał sam kronikarz Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego”.

Po śmierci w 1242 r Czesław Odrowąż został pochowany został w kościele pw. św. Wojciecha u ojców dominikanów.

Tegoroczny odpust na pl. Dominikańskim rozpocznie się modlitwą nieszporami już w środę 19 lipca o godzinie 20. W czwartek rozpoczęcie poranną jutrznią o godz. 7:30, następnie odbędzie sie modlitwa południowa w starym refektarzu o godzinie 11:15, po której relikwie bł. Czesława zostaną przeniesione do kościoła.

Apogeum uroczystości będzie Msza św. o godzinie 12. Homilię wygłosi o. Andrzej Konopka OP.  O 13:30 wyruszy procesja eucharystyczna, a na godz. 14 zaplanowano agapę. w starym refektarzu. Świętowanie zakończy się o godz 18 nieszporami ku czci patrona Wrocławia, którym towarzyszyć będzie śpiew Scholi Gregoriana Silesiensis pod kierownictwem Roberta Pożarskiego.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama