Nowy numer 42/2020 Archiwum

Miasto chce wprowadzić zmiany w taryfie biletów MPK

Wzrosną ceny przejazdówek jednorazowych, ale w ofercie pojawią się też nowe rodzaje biletów czasowych i okresowych.

Zmiany można zamknąć w kilku punktach: nowe rodzaje biletów, nowe rodzaje uprawnień, korekta cen biletów jednorazowych, zniesienie opłat za przewóz zwierząt i bagaży oraz zmiany techniczne. - Korygowana będzie tylko cena biletów jednorazowych z 3 zł na 3,40 zł w przypadku linii normalnych i z 3,20 zł na 3,60 zł w przypadku linii pospiesznych. Pozostałe ceny się nie zmienią - mówi dyrektor departamentu transportu UM Wrocławia Marek Czuryło.

Po analizie potrzeb pasażerów wprowadzonych do obiegu będą trzy nowe bilety. Przede wszystkim pojawi się "15-minutowy" w cenie 2,40 zł. Oprócz tego w ofercie pojawią się nowe "okresówki" - 180-dniowa za 420 zł oraz 365-dniowa w cenie 800 zł. - Nowe uprawnienia zyskają dzieci i młodzież. Za darmo z komunikacji miejskiej będą mogły korzystać dzieci do lat 7 oraz uczniowie biorący udział w programach "Szkoła w mieście", a także dawcy narządów (przeszczepów), wychowankowie domów opieki społecznej. Ponad to wprowadzamy ulgę 50 proc. dla osób będących na świadczeniach przedemerytalnych - dodaje. Ceny pozostałych biletów - czasowych i okresowych - się nie zmienią.

- Myślę, że po tych zabiegach większa liczba wrocławian będzie korzystać z komunikacji miejskiej - mówi Lech Filipiak, dyrektor departamentu nieruchomości i eksploatacji, podkreśla też, że mimo korekt w stolicy Dolnego Śląska ceny za przejazd nie są na dość niskim poziomie w porównaniu do innych dużych polskich miast. - Zamierzamy korektę taryfową Radzie Miejskiej Wrocławia pod obrady we wrześniu. Biorąc pod uwagę czas na procedury, zakładamy, że nowa taryfa wejdzie z dniem 1 grudnia.

Zmieni się również sposób dystrybucji biletów. L. Filipiak  zapowiada, że będzie on sprawniejszy i bardziej przyjazny pasażerom. Zwiększy się również liczba punktów, w których będzie można bilety zakupić. - Dzisiaj automat biletowy jest jeden na cały pojazd, bądź co najwyżej dwie. Zakładamy, że pojawią się 3 do 4 takich automatów w każdym pojeździe.

Liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej we Wrocławiu stale rośnie. w 2016 r. było to 202 mln przejazdów. Tegoroczne statystyki pokazują, że po raz kolejny przekroczona zostanie liczba 200 mln. - Wpływy z biletów też rosną systematycznie, chociaż być może w niewielkim stopniu. Dla miasta liczy się głównie funkcjonalność, przyjazność taryfy dla pasażerów - przekonuje.

Korzystne zmiany dotyczą też biletów semestralnych. Zostaną bowiem "uwolnione" od sztywnych dat obowiązywania. Po zmianach będą ważne przez okres czterech (lub pięciu) miesięcy liczony od dowolnego dnia wskazanego przez pasażera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama