Nowy numer 44/2020 Archiwum

Daj się posłać do jedności

– Zanim pomógł obronić Wrocław przed najazdem Tatarów, bł. Czesław musiał zjednoczyć mieszkańców – mówił o. Andrzej Konopka OP.

Uroczystości związane z odpustem bł. Czesława, patrona Wrocławia, rozpoczęły się już w środę 19 lipca nieszporami w kościele św. Wojciecha. Najważniejszym ich punktem była jednak czwartkowa Eucharystia u wrocławskich dominikanów.

– Wielka miłość Boża objawiła się w bł. Czesławie, który obronił miasto, ale żeby je móc obronić, na początku poszedł do ludzi, do których został posłany – stwierdził w homilii o. Andrzej Konopka. Były przeor wrocławskicg dominikanów przypomniał, że 20 lat temu przeżywaliśmy we Wrocławiu wielką powódź. Apelował wówczas o jedność. – Często jesteśmy podzieleni, skłóceni w ramach naszej ojczyzny czy miasta, ale w takich sytuacjach musimy być jednością. Tak jak przed wiekami, zanim pomógł obronić Wrocław przed najazdem Tatarów, bł. Czesław musiał zjednoczyć mieszkańców. Ta obrona miała wymiar modlitewny, ale także głęboko pragmatyczny – ludzie trzymali się razem i bronili miasta przed mongolskim wojskiem – opowiadał kaznodzieja. Dodał, że dziś, gdy obchodzimy rocznicę powodzi i odpust bł. Czesława, bardziej niż czegokolwiek potrzebujemy jedności, która pochodzi od Boga. – Trzeba bardzo doświadczyć tej miłości, żeby wiedzieć, po co mam bronić imienia Jezusowego, tego miasta, rodziny, Bożych przykazań. Jeśli nie słyszymy miłości Bożej, to niczego w życiu nie będziemy bronić – mówił o. Andrzej Konopka. Zaznaczył, że z kaplicy i grobu bł. Czesława we Wrocławiu człowiek zostaje posłany. – Kiedy wracasz do swojej codzienności, nie jesteś sam, bo dotknąłeś tajemnicy posłania, tajemnicy miłości, masz moc Jezusa, On idzie z tobą. Tak jak kiedyś obronił to miasto, tak z tą samą mocą będzie bronił ciebie, będzie miłością, która wszystko przekroczy – konstatował dominikanin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama