Wrocławski

Międzynarodowo

Po raz czwarty w PPW weźmie udział grupa z Bułgarii.

Przyzwyczailiśmy się już do bułgarskiej flagi podczas wrocławskiej pielgrzymki. Pątnicy z tego kraju od kilku lat dołączają do grupy pierwszej - pokutnej. Ponad to, dwa lata temu, znalazło się wśród nich kilka osób z innych krajów studiujących w Bułgarii - z Senegalu, z Kongo, z Wietnamu i z Francji. W tym roku dołączy do niepełnosprawna Dzina.

Co istotne dla bułgarskiej grupki Piesza Pielgrzymka Wrocławska stała się swoistą inspiracją. W tym roku również, podobnie jak i w poprzednich sześciu latach, odbędzie się czterodniowa Pielgrzymka Piesza w Bułgarii. W dniach 5-8 września poprowadzi ją dominikanin, o. Roman Schulz. Pątnicy przemierzą trasę od Malko Tyrnovo, z sanktuarium Matki Bożej Patronki Zjednoczenia Chrześcijan, do Sozopola, gdzie znajdują się Relikwie św. Jana Chrzciciela.

O. Roman jest misjonarzem posługującym na Białorusi. Znany jest wrocławianom ponieważ w latach 90. XX w. pracował w klasztorze ojców dominikanów we Wrocławiu. Przyjedzie on do Bułgarii z grupą tercjarów z Białorusi i Ukrainy.

Bułgarska Pielgrzymka jest z wrocławską związana duchowo i organizacyjnie. Co roku nad Morze Czarne przyjeżdżają pielgrzymi z "jedynki" i "dwunastki", a przewodnicy - ks.prof. Włodzimierz Wołyniec i ks. Łukasz Pawlicki - głoszą rekolekcje wspólnie z kapłanami z Bułgarii.

Podczas ostatniej pielgrzymki Malkotyrnowskiej zostały nawiązane nowe przyjaźnie z polskimi uczestnikami. Teresa, Krystyna, Dorota, Błażej i Zenon po raz kolejny bardzo zaangażowali się w przygotowaniach i przebiegu wydarzenia. Jednym z owoców jest przyjaźń opiekuna, brata Zenka z niepełnosprawną Dziną, która dzięki temu odważyła się przyjąć zaproszenie do pielgrzymowania w Polsce.

Za sprawą polskich pomocników została zorganizowana ok. 40 osobowa grupa duchowych pielgrzymów, którzy spotykali się codziennie na modlitwie przy Krzyżu przydrożnym w parafii w Belozemie. Pojawiły się też kolejne świadectwa "wymodlenia" łask – założenia rodziny, długo oczekiwanego rodzicielstwa, uwolnienia z nałogu alkoholizmu, zalezienia pracy i licznych nawróceń.

Darina Kaykova, koordynator bułgarskiej grupy pisze: "Cieszymy się z możliwości wzięcia udziału w tym potężnym ewangelizacyjnym dziele jakim jest Piesza Pielgrzymka Wrocławska. Mamy nadzieję na pogłębienie wiary i na zaczerpnięcie z doświadczenia organizacyjnego, które pomoże nam rozwijać dzieło pielgrzymkowe w naszym kraju. Wdzięczni jesteśmy za zapał i entuzjazm ewangeliczny ks. Orzechowskiego, za ojcowskie przewodnictwo ks. Wołyńca i innych kapłanów, za świadectwo Bożej miłości, za wysiłki organizatorów, podejmujących co roku to przedsięwzięcie z takim rozmachem, za każdy trud pielgrzymi, za ofiarę i oddanie duchowych uczestników".

Zachęcamy do wyruszenia w drogę. Czytaj więcej o 37. PPW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama