Nowy numer 42/2020 Archiwum

Posłuchaj belgijskiego mistrza

W Jelczu-Laskowicach trwa IV Międzynarodowy Festiwal Organowy. Składa się on z cyklu czterech sobotnich koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy.

Festiwal ma na celu popularyzację piękna kameralnej muzyki organowej w środowisku melomanów, zarówno muzyków profesjonalnych jak i amatorów. Specyficzny charakter Festiwalu Organowego polega na współbrzmieniu organów, jako instrumentu przewodniego, wraz z innymi instrumentami towarzyszącymi oraz śpiewem solistów.

Podczas najbliższego koncertu,29 lipca o godz. 19 w kościele pw. św.Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach usłyszymy organistę z Beligii, Ignacego Michielsa.

Artysta studiował organy, fortepian i klawesyn w Akademii w Brugii (Belgia), jego rodzinnym mieście. W 1986 roku był laureatem w Instytucie Lemmens w Louvain. Sukcesywnie doskonalił swój talent muzyczny u Roberta Andersona w Southern Methodist University w Dallas, w Royal Academy w Brukseli u Hermana Verschraegena i Odile Pierre w Narodowym Konserwatorium w Paryżu, gdzie uzyskał prestiżową nagrodę Prix d'Excellence. Dyplom studiów wyższych muzyki organowej uzyskał w Royal Academy of Ghent.

Ignace Michiels jest profesorem klasy organów na Wydziale Muzyki University College w Ghent. Uczy również gry na organach w Akademii Muzycznej w Brugii i jest tytularnym organistą w katedrze pw. Świętego Zbawiciela w Brugii, gdzie organizuje coroczny Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Jego repertuar obejmuje wszystkie dzieła organowe Bacha, Mendelssohna, Francka, Dupré i Messiaena, symfonie Widora i Vierna oraz sonaty Guilmanta i Rheinbergera. Jako organista, koncertuje zarówno jako solista z orkiestrą i chórem w wielu miejscach na całym świecie. Ponadto często zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, a także prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie.

Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu jest wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Miejsko-Gminne Centrum Kultury oraz parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama