GN 43/2020 Archiwum

Środa Śląska krajowym pionierem elektromobilności

Polska spółka Ursus Bus z Lublina jeszcze w tym roku dostarczy Gminie Środa Śląska trzy autobusy klasy midi o napędzie elektrycznym o wartości blisko 6,5 mln zł. Takiego kroku w stronę elektromobilności nie postawiło dotąd żadne polskie miasto tej wielkości.

- To strategiczny i historyczny moment dla naszej Gminy, którego efekty mieszkańcy zobaczą już wkrótce i będą mogli korzystać z gminnej komunikacji zbiorowej dopasowanej do ich potrzeb. Cieszy też fakt, iż przetarg wygrała firma z polskim kapitałem. Dzięki temu wspieramy polski biznes i polską myśl technologiczną, a środki na to pozyskaliśmy z UE - komentował podpisanie kontraktu Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej. Trzy pojazdy pojawią się w mieście w listopadzie tego roku.

- Jesteśmy młodą, szybko rozwijającą się firmą, która łączy i wykorzystuje doświadczenia swoich firm macierzystych: URSUS S.A. i AMZ-KUTNO SA. Aktualnie dostarczamy autobusy elektryczne dla Warszawy, w Środzie Śląskiej pojawi się podobny, nieco krótszy model. Zastosowana w nim technologia pozwoli na przejechanie ok. 190 km na jednym ładowaniu. Dostarczymy też miastu trzy stacje dokujące - wyjaśniał Piotr Nita, prezes zarządu Ursus Bus SA.

Ursus City Smile 10m - to model autobusów, którego nie ma jeszcze żadne polskie miasto. Środa Śląska będzie jednak pionierem nie tylko z tego powodu, gdyż jako pierwszy tej wielkości samorząd w Polsce zdecydowała się na wprowadzenie autobusów elektrycznych w gminnej komunikacji zbiorowej.

Tuż przed podpisaniem umowy między Urzędem Miejskim w Środzie Śląskiej a Ursus Bus SA ten ważny dla gminy krok komentował prof. Piotr Wrzecioniarz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, uznany w świecie specjalista z zakresu elektromobilności.

- Środa Śląska robi bardzo ważny, pierwszy taki krok w Polsce. Pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej popularne, ale przede wszystkim są przyjazne środowisku, są tanie w eksploatacji i mają niską awaryjność. Gratuluję Państwu tego przełomowego kroku i cieszę się, że został on postawiony na Dolnym Śląsku, ponieważ otwiera to możliwość prowadzenia badań nad elektromobilnością w systemie miejskim bardzo blisko wrocławskiego ośrodka - mówił prof. Wrzecioniarz .

Wartość podpisanej umowy to prawie 6,5 mln zł (brutto). Całkowita wartość realizowanego w tym roku pierwszego etapu projektu utworzenia i uruchomienia gminnej komunikacji autobusowej w gminie Środa Śląska to ponad 8,4 mln zł, z czego ponad 5,8 mln zł pochodzić będzie ze funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Gminna komunikacja zbiorowa jest odpowiedzią na liczne wnioski mieszkańców wskazujące na problem niewystarczającej dostępności komunikacji publicznej na terenie miasta i gminy. Dzięki 85 proc. wsparciu środków zewnętrznych gmina zakupi w pierwszym etapie: trzy autobusy elektryczne klasy midi, trzy autobusy z napędem diesel klasy mini oraz trzy minibusy elektryczne wolnobieżne, które będą obsługiwały linie miejskie. Dwa z trzech tegorocznych przetargów na autobusy i busy już rozstrzygnięto, aktualnie trwa procedura wyłonienia dostawcy minibusów wolnobieżnych do przewozów po mieście.

Komunikacja zbiorowa w etapie pierwszym obejmie swoim zasięgiem północną część gminy oraz miasto Środa Śląska. W pierwszej fazie projektu uruchomione zostaną cztery linie autobusowe łączące miasto ze stacją kolejowa PKP i z miejscowościami na północy gminy (Szczepanów, Święte, Komorniki, Przedmoście, Rzeczyca, Brodno, Słup, Lipnica, Zakrzów i Kobylniki) oraz z dwiema podstrefami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Komorniki i Święte. Dodatkowo uruchomione zostaną trzy linie miejskie w Środzie Śląskiej - linia A, B i C, które łączyć będą ze sobą osiedla peryferyjne z centrum miasta Docelowo zaplanowano uruchomienie komunikacji autobusowej na całym obszarze gminy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama