Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jesteś dziś gotowy na śmierć?

- Żeby śmierć cię nie zaskoczyła i była dniem narodzin dla nieba, a nie dniem, który przypieczętuje klęskę - mówił ks. A. Radecki do duchowych pielgrzymów w katedrze. Posłuchaj całej homilii z drugiego dnia duchowej pielgrzymki.

Kaznodzieja podczas wieczornej modlitwy duchowych pielgrzymów nawiązał do pierwszego czwartku miesiąca, w którym modlimy się za kapłanów.

- Jeżeli dzisiaj niewielu młodych ludzi puka do klasztornych bram czy do seminaryjnej furty, to właśnie gdzieś tam, w domowym kościele, coś szwankuje. Ośmielę się przypomnieć pewien zwyczaj, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był powszechnym, a dziś został wyśmiany. Dwie grupy ludzi obdarzano pocałunkiem ich dłoni. Kobiety i księży - mówił ks. A. Radecki

Skąd się brały te pocałunki? By przypomnieć, kim są kobiety i kapłani. By uświadomić, że oto właśnie w ręce kobiety i kapłana złożono losy świata. I nic dziwnego, że jeżeli sponiewierane zostało macierzyństwo, dziewictwo, obśmiane kapłaństwo, to bardzo łatwo będzie można sobie z takim społeczeństwem poradzić.

- Te dwie dłonie są wzajemnie sobie podporządkowane. Święte rodziny to święci kapłani, a święci kapłani oznaczają świętość rodzin - stwierdził kaznodzieja.

Nawiązał do przypowieści Pana Jezusa zapowiadających koniec świata.

- A na końcu świata czeka nas sąd. Oj, nie chętnie na ten temat myślimy. Dzisiaj słyszymy o rybach wyciągniętych na brzeg i rozdzielonych na dobre i złe, Tak będzie przy końcu świata - oświadczył ks. Aleksander Radecki.

Przypomniał drugą tajemnicę fatimską. Dzieci fatimskie zobaczyły w niej piekło, zobaczyły, że Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za złe każe.

- Obdarzeni darem wolności musimy umieć z niego korzystać. Warto zadać dziś jedno pytanie: Jesteś gotowy na śmierć? Dziś? Tu i teraz? - pytał kapłan.

Podkreślił, że nasza ziemska pielgrzymka, czy ta prowadząca na Jasną Górę, czy inna, ostatecznie ma swój kres. I katolik, a nawet każdy myślący człowiek nie ucieka od tematu śmierci i sądu. Nie po to, żeby siebie czy innych straszyć, ale po to, aby swojego życia nie przegrać.

- Jeśli nie jesteś gotowy dzisiaj, będziesz gotowy jutro? Żeby śmierć cię nie zaskoczyła i była dniem narodzin dla nieba, a nie dniem, który przypieczętuje klęskę. Rozważanie o śmierci nie może być zepchnięte na margines - skwitował ks. Aleksander Radecki.

Posłuchaj całej homilii:

Homilia dla duchowych pielgrzymów Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej Ks. Aleksander Radecki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama