Nowy numer 3/2021 Archiwum

Krzyż nad łóżkiem dziecka

- Nasze 4-letnie dzieci potrafią mówić po angielsku, jeżdżą na deskorolkach, chodzą na kursy taneczne, a jakoś nam niespieszno, by się nauczyły modlitwy - mówił ks. Aleksander Radecki. Posłuchaj całej homilii z szóstego dnia duchowej pielgrzymki.

Kaznodzieja mówił o postaci bł. Edmunda Bojanowskiego. Przypomniał, że pozostały po nim 4 zgromadzenia żeńskie, które za zadanie miały opiekę nad wiejskimi dziećmi.

- Niedaleko katedry jest pomnik bł. Edmunda i proponuję małą wycieczkę. Wychodząc z katedry, należy pójść w stronę NMP na Piasku i przy ul. Katedralnej nr 9, gdzie jest tzw. Lwia Brama i jak przejdziemy podwórko, to w ogrodzie zobaczymy pomnik - kierował ks. A. Radecki.

Przypomniał później hasło tegorocznej XXXVII Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej: "Idźcie i głoście".

- Ale gdzie, komu? Zacznijmy od naszych najbliższych. Na pewno znacie to zdanie papieża Pawła VI, który napisał: "Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli, a jeżeli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami" - cytował ks. Aleksander Radecki.

Kaznodzieja podkreślił, że wychować w wierze to pokazać na przykładzie codziennego życia, kim jest dla nas Bóg.

- Ja mam świadomość, że w świątyni w dzień powszedni zasiadają ludzie, których teoretycznie nie trzeba nawracać, ale trzeba wam dodać odwagi, trzeba dać do ręki argumenty, byście dotarli do tych, których tu nie ma całymi latami. Do nas należy przedłużenie łańcucha wiary, łączących ludzi Jezusa. Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dotrzeć do ludzi z prawdą o Jezusowej Ewangelii, o Bożych przykazaniach - nauczał kapłan.

W homilii analizował on system formacji i wychowania dzieci we współczesnym świecie.

- Najpierw wprowadźcie dziecko w osobistą relację z Bogiem, czyli otwórzcie przed nim świat modlitwy - indywidualnej, wspólnej, liturgicznej i nieustannej. Zobaczcie, nasze 4-letnie dzieci potrafią mówić po angielsku, jeżdżą na deskorolkach, chodzą na kursy taneczne, niektóre potrafią już czytać, a jakoś nam niespieszno, by się nauczyły modlitwy. Jakoś nam wstyd powiesić nad łóżeczkiem krzyżyk. Ukażmy dzieciom Boga jako kochającego nas Ojca, od którego mamy wszystko i dzięki któremu żyjemy - tłumaczył ks. A. Radecki.

Zaznaczył, że dziecko ma wiedzieć, że jest pielgrzymem, a nasza ojczyzna jest w niebie. To nie wyklucza opowiadania bajek, ale to byłoby straszne, gdyby prawda o kochającym Bogu, który chce nas zbawić, do dziecka nie dotarła.

Posłuchaj całej homilii z szóstego dnia duchowej pielgrzymki:

Homilia dla duchowych pielgrzymów PPW 2017 ks. Aleksader Radecki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama