Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Duchowe obcowanie z patronką Europy

9 sierpnia obchodzimy wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein. W tym roku to szczególny czas, bo w 75. rocznicę śmierci patronki Europy. Zapraszamy na niezwykły wieczór.

Towarzystwo im. Edyty Stein organizuje wieczór duchowego obcowania ze św. Teresą Benedyktą od Krzyża. Całość rozpocznie się uroczystą Mszą św. 9 sierpnia o godzinie 18 w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa 78.

Później o godzinie 19:30 odbędzie się spotkanie w Domu Edyty Stein przy ulicy Nowowiejskiej 38. Ilość miejsc jest ograniczona. Rezerwacji  można dokonać drogą mailową pod adresem: biuro@edytastein.org.pl lub telefonicznie 57 33 77 070. Teksty wrocławskiej świętej interpretować będzie Ewa Kazula.

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu 12 października 1891 roku w żydowskiej niemieckiej rodzinie. Była najmłodszym dzieckiem Zygfryda i Augusty Steinów. Rodzina utrzymywała się z prowadzenia dużej składnicy drewna.

Po śmierci ojca (1893 r.) firmę prowadziła dalej matka, która wraz dziećmi w 1910 roku zamieszkała na wrocławskim Ołbinie, przy dzisiejszej ul. Nowowiejskiej 38 (obecnie siedziba Towarzystwa im. Edyty Stein). Edyta od szóstego roku życia uczęszczała do żeńskiej szkoły im. Wiktorii (dzisiaj I Liceum Ogólnokształcące), w której później zdała także maturę i pracowała jako nauczycielka.

Będąc nastolatką odeszła od wiary judaistycznej i przestała praktykować obrzędy religijne, a od dwudziestego roku życia uważała się za ateistkę. Jej pasją stała się nauka. Studiowała pedagogikę, filozofię, historię i germanistykę na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorat z filozofii obroniła na Uniwersytecie w Getyndze, gdzie studiowała u znanego fenomenologa Edmunda Husserla.

Po wojnie, latem 1921 roku, odwiedziła swoją przyjaciółkę Jadwigę Conrad-Matius w Bad Bergzabern, gdzie przeczytała autobiografię św. Teresy z Ávila. Lektura tej książki wywarła na Edytę tak duży wpływ, że zdecydowała się przyjąć chrzest w Kościele Katolickim. Chrzest odbył się 1 stycznia 1922 roku w kościele w Bad Bergzabern. Jesienią 1933 roku Edyta Stein wstąpiła do Karmelu w Kolonii. W kwietniu 1934 roku złożyła śluby zakonne i przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża.

W 1938 roku, kiedy w Niemczech nasiliły się antysemickie działania, Edyta wyjechała do zakonu w Echt w Holandii. Jednak i tam wkrótce prześladowania Żydów przybrały na sile i 2 sierpnia 1942 Gestapo aresztowało Edytę Stein. Została wywieziona do Auschwitz, gdzie 9 sierpnia 1942 roku zginęła w komorze gazowej. Jan Paweł II beatyfikował Edytę Stein 1 maja 1987 roku, a 11 października 1998 odbyła się jej kanonizacja. Rok później papież ogłosił ją Patronką Europy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy