Nowy numer 22/2023 Archiwum

Osiem wieków świątyni

Rozpoczynają się obchody 800-lecia kościoła w parafii Wniebowzięcia NMP w Zachowicach, w pobliżu Kątów Wrocławskich. Potrwają od 12 do 15 sierpnia.

W sobotę 12 sierpnia w południe rozpocznie się 5-kilometrowy "Bieg dookoła Zachowic" (zapisy na www.zmierzymyczas.pl/zapisy lub w dniu biegu w biurze zawodów przy boisku sportowym w Zachowicach, od 10.00 do 11.30); o 18.00 zabawa taneczna z orkiestrą, na boisku sportowym. W tym samym miejscu w niedzielę 13 sierpnia o 15.00 zaplanowano piknik rodzinny z atrakcjami dla dzieci i dorosłych, a w poniedziałek 14 sierpnia o 18.00 można posłuchać w świetlicy wiejskiej w Zachowicach prelekcji historycznej, wziąć udział w wieczorze wspomnień, obejrzeć wystawę zdjęć dawnych Zachowic.

15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, w samo południe po raz pierwszy zabrzmią dzwony jubileuszowe, a o 12.30 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna – za 800-lecie świątyni w Zachowicach.

Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1217 r. – gdy wieś wraz z kościołem została przekazana biskupstwu wrocławskiemu. Niestety ówczesna budowla nie przetrwała do naszych czasów. Obecna świątynia, „kontynuatorka” starej, pochodzi z XVI w. i przez wieki zmieniała swoje oblicze (barokizacja w XVIII w., przebudowa w wieku XIX w.). Parafia w Zachowicach jest jedną z 14 we wrocławskiej archidiecezji pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast