Nowy numer 19/2021 Archiwum

Wyprawka dla żaczka

Niespełna dwa tygodnie przed pierwszym szkolnym dzwonkiem przypominamy o akcji Caritas.

O tym jak wiele kosztuj,a książki i przybory szkolne nie trzeba nikogo chyba przekonywać. A jeśli w rodzinie jest więcej jak jeden uczeń, to wrześniowe koszta są ciężarem niezwykle ciężkim do udźwignięcia dla wielu rodzin. Jak zaznacza Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, sytuacja w ostatnim czasie się poprawiła. Są dwa czynniki, które na to wpłynęły - podręczniki finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz programy wspierające rodziny, m.in. "500+". - W tym roku zainteresowanie beneficjentów jest trochę mniejsze, dzięki czemu pomoc w ramach programu "Wyprawka dla żaczka" może być inaczej zogniskowana - zauważa.

Rzecznik Caritas zaznacza, że zmienił się profil wyszukiwania rodzin, którym najtrudniej udźwignąć wydatki związane z początkiem roku szkolnego. - Jeszcze bardziej współpracujemy ze szkołami, które mają dobre rozeznanie w danym środowisku - tłumaczy. Członkowie Parafialnych Zespołów Caritas zdecydowali również, że nie wszystkie dary będą rozdysponowane przed 1 września. - Jak się okazuje, w tym czasie wsparcie można uzyskać z różnych stron, od wielu instytucji, tymczasem w ciągu pozostałych miesięcy roku szkolnego rodziny nie mogą liczyć na pomoc. A my w tym czasie będziemy mogli "wyciągnąć z szafy" to, czego nie rozdamy teraz i wówczas będziemy mogli przekazać dla dzieci - wyjaśnia P. Trawka.

W tym roku wyprawkami zostaną obdarowane również dzieci z Białorusi. Ustalono, że co dziesiąty tornister zostanie przekazany podopiecznym świetlic integracyjnych dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej i niepełnosprawnych przy Parafialnych Ośrodkach Caritas, które aktualnie remontowane są przez Caritas Polska w miejscowościach Grodno, Smorgoń, Oszmiana, Lida i Słonim.

Włączyć się do „Wyprawki dla żaczka” można na kilka sposobów. Po pierwsze można przynieść artykuły szkolne (również w pełni wyposażone tornistry) do siedziby wrocławskiej Caritas na ul. Katedralną 7 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). Drugą możliwością jest wrzucenie do koszy sklepowych podczas zbiórki, która będzie miała miejsce we wrocławskich sklepach 25 i 26 sierpnia.

Wrocławska Caritas zachęca również wolontariuszy do tego, by pomogli zbiórkę sklepową przeprowadzić. Swoją gotowość najlepiej zgłosić drogą mailową na adres wolontariat@wroclaw.caritas.pl. Trzecią formą jest wsparcie finansowe. Dzięki zebranym pieniądzom można zakupić te artykuły, których zwykle brakuje (np. wyposażonych piórników).

Wszelkie szczegóły na www.wroclaw.caritas.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama