Nowy Numer 21/2019 Archiwum

"Wiarygodni 2017" na Jamnej

W poniedziałek, 21 sierpnia, rozpocznie się Forum Dominikańskich Duszpasterstw Akademickich "Wiarygodni" na Jamnej, niedaleko Tarnowa. W tym roku jego organizatorem jest wrocławskie Duszpasterstwo Akademickie Dominik.

Historia spotkań studentów, związanych z dominikańskimi duszpasterstwami akademickimi, jest wprawdzie krótka i sięga 2014 roku, ale Forum stało się już stałym punktem w harmonogramie działalności każdego dominikańskiego duszpasterstwa w Polsce. Tym bardziej, że odbywa się ono w miejscu niepowtarzalnym.

Jamna to miejscowość, w której znajduje się dominikański "Dom św. Jacka". Powstawał on jako ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego w Poznaniu, a jego twórcą był o. Jan Góra OP, znany duszpasterz i inicjator spotkań młodzieży nad Jeziorem Lednickim. Na szczycie wzniesienia wznosi się kościół, w którym znajduje się wizerunek Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Towarzyszył on tegorocznemu spotkaniu w Lednicy.

W tym roku hasło Forum to "Światło i sól", co nawiązuje oczywiście do słów, jakie Chrystus skierował do uczniów, a które zawarte zostały w Ewangelii św. Mateusza. Wskazują one na tematykę, jaką porusza tegoroczne Forum. W czasie jego trwania studenci zastanawiać się będą nad tym, jak wypełniać wezwanie do stawania się "światłem dla świata i solą ziemi" w swoich środowiskach, w studenckiej codzienności.

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o tożsamość współczesnego młodego chrześcijanina pomogą wykłady i warsztaty. Zaproszenie do wygłoszenia wykładów podczas Forum przyjęli o. Szymon Hiżycki, opat benedyktynów w Tyńcu, który pochyli się nad apologetyką chrześcijańską pierwszych wieków oraz Piotr Sowa ze Wspólnoty św. Tymoteusza, który opowie o wyzwaniach Nowej Ewangelizacji.

Natomiast konferencja dominikanina, o. Jacka Szymczaka poświęcona będzie roli wierzącego studenta we współczesnym świecie. Tematyka warsztatów poświęcona została pięciu zmysłom, które są nie tylko narzędziami poznania świata, ale także kanałami komunikacji. Podczas zajęć studenci będą mogli dowiedzieć się w jaki sposób rozwiązywać konflikty czy też w jaki sposób komunikatywnie się wypowiadać, a także jak poszukiwać głębszego znaczenia w dziełach filmowych. Alternatywą dla tych zajęć są warsztaty aktorskie oraz florystyczne.

Ogromnym walorem spotkań na Jamnej jest także to, że staje się ona na te kilka dni prawdziwym miejscem spotkania. Jest miejscem wspólnej modlitwy - stałym elementem Forum jest codzienna Eucharystia oraz modlitwa Liturgią Godzin. Jest także miejscem wzajemnego poznania się osób związanych z dominikańską duchowością.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL