Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomoc dzieciom na Wschodzie

Dzięki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej oraz ofiarności Dolnoślązaków blisko 200 plecaków z wyprawką szkolną trafi do polskich rodzin na Białorusi i Ukrainie.

W poniedziałek 21 sierpnia abp Józef Kupny pobłogosławił zgromadzone w siedzibie Caritas plecaki – które we wtorek pojadą do Warszawy, a stamtąd na Wschód. – Myślę, że rządowy program 500 plus w jakiś sposób zabezpiecza potrzeby dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny w Polsce. Możemy wobec tego bardziej otworzyć się na potrzeby polskich rodzin na Wschodzie – wyjaśnia metropolita wrocławski. – Ich sytuacja jest trudniejsza, nie jesteśmy na nią obojętni. Zwłaszcza my, Dolnoślązacy, czujemy silną więź z Polakami na Wschodzie.

– Od dawna wspieraliśmy tamtejsze rodziny z dziećmi przed rozpoczęciem roku szkolnego, jednak w mniejszej skali. Dotarły do nas informacje, że potrzeby są bardzo duże, nasza pomoc jest więc w tym roku dużo większa – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor archidiecezjalnej Caritas.

Oczywiście wciąż podobne plecaki są przygotowywane także dla dzieci mieszkańców naszej archidiecezji. 31 sierpnia metropolita wrocławski będzie je błogosławił i przekazywał potrzebującym. – Zostanie u nas rozdysponowanych ok. 1800 plecaków – wyjaśnia Paweł Trawka. – Coraz częściej nie tylko indywidualne osoby, ale i firmy przekazują nam w darze plecaki oraz przybory szkolne. Pracownicy umawiają się i przygotowują wyprawki (czasem nawet otrzymujemy kilkadziesiąt plecaków z jednej firmy) – chcą razem zrobić coś dobrego.

W plecaku zwykle jest piórnik, przybory do pisania, zeszyty w linię i w kratkę, plastelina, mazaki, kredki, ołówki, gumki, temperówki. – Chętnie widziane są oczywiście nie tylko kompletne plecaki, ale i przybory szkolne „luzem”. Zawsze dostajemy sporo plasteliny, mamy jej pod dostatkiem. Bardzo potrzebne są nam natomiast piórniki – mówi P. Trawka. Do siedziby Caritas przy ul. Katedralnej 7 można dostarczać potrzebne uczniom przedmioty do 30 sierpnia. W najbliższy piątek od 12.00 do 18.00 oraz w sobotę od 10.00 do 18.00 prowadzone będą zbiórki w sklepach Auchan na Bielanach Wrocławskich oraz w „Koronie” we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama