Nowy numer 3/2021 Archiwum

Modlitwa i adoracje o pokój na świecie

Abp Józef Kupny poprosił, by w pierwszą niedzielę września we wszystkich parafiach archidiecezji wrocławskiej zorganizować modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na świecie oraz nawrócenia ludzi wyrządzających zło.

List z prośbą metropolity został dziś wysłany do księży proboszczów posługujących w dolnośląskich parafiach. Hierarcha zwraca uwagę na prośbę papieża Franciszka, wypowiedzianą podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Ojciec Święty wezwał do modlitwy za ofiary zamachów terrorystycznych w Burkina Faso, Hiszpanii i Finlandii oraz „o uwolnienie świata od nieludzkiej przemocy”.

- Odpowiadając na apel Ojca Świętego i pamiętając o słowach Pana Jezusa, że najskuteczniejszym sposobem walki ze złym duchem jest post i modlitwa, proszę, by w pierwszą niedzielę września zaprosić wiernych naszej archidiecezji na adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której polecimy Bogu cierpiących z powodu prześladowań, ataków terrorystycznych, konfliktów i wojen. Módlmy się także o nawrócenie tych, którzy zło wyrządzają - napisał arcybiskup.

W dalszej części listu abp Kupny zachęca, by podczas adoracji wierni odmówili modlitwę, którą papież Franciszek modlił się nawiedzając Bazylikę Franciszkanów w Krakowie 30 lipca 2016 r. Pasterz Kościoła wrocławskiego zauważa, że Ojciec Święty przywołuje w niej wstawiennictwa błogosławionych męczenników z Peru o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz o. Michała Tomaszka, którzy - jak podkreśla hierarcha - swoją kapłańską drogę rozpoczynali się na Dolnym Śląsku. Prosi także, by kapłani tekst tej modlitwy przekazali wiernym, zachęcając do prywatnego jej odmawiania.

Na zakończenie ksiądz arcybiskup zwraca uwagę, że tradycyjnie pierwsza niedziela miesiąca jest w większości wspólnot dniem zmiany tajemnic Żywego Różańca. - Dziękując wszystkim różom różańcowym za ich modlitewne wsparcie, proszę także, aby polecały one za wstawiennictwem Matki Najświętszej intencje pokoju na świecie oraz nawrócenia grzeszników - puentuje metropolita wrocławski.

Do listu dołączony jest tekst modlitwy, o której abp Kupny wspomina w swoim liście.

________________________________

Modlitwa papieża Franciszka o ochronę przed terroryzmem

Wszechmogący i miłosierny Boże, Panie wszechświata i ludzkich dziejów. Wszystko, co stworzyłeś jest dobre, a Twoje współczucie dla ludzkich błędów jest niewyczerpane. Do Ciebie przychodzimy dziś, prosząc, abyś zachował świat i jego mieszkańców w pokoju, oddalił od niego niszczącą falę terroryzmu, przywrócił przyjaźń i wlał w serca Twoich stworzeń dar ufności i gotowości do przebaczenia.

Dawco życia, prosimy Cię również za wszystkich zmarłych, ofiary brutalnych ataków terrorystycznych. Obdarz ich wieczną nagrodą. Niech orędują za światem, szarpanym niepokojem i przeciwnościami.

Jezu, Książę Pokoju, Przyjacielu ludzi, prosimy Cię za rannych w atakach terrorystycznych: dzieci i młodzież, kobiety i mężczyzn, osoby starsze, niewinnych i przypadkowych ludzi. Ulecz ich ciało i serce, i pocieszaj ich Twoją mocą, oddalając zarazem nienawiść i pragnienie zemsty.

Duchu Święty Pocieszycielu, nawiedź cierpiące niewinne rodziny ofiar przemocy i terroryzmu, okryj ich płaszczem Twojego boskiego miłosierdzia. Niech odnajdą w sobie siłę i odwagę, aby nadal być braćmi i siostrami dla innych, zwłaszcza przybyszów, dając swoim życiem świadectwo Twojej miłości.

Porusz serca terrorystów, aby rozpoznali zło swoich czynów i powrócili na drogę pokoju i dobra, szacunku do życia i godności każdego człowieka, niezależnie od wyznania, pochodzenia czy stanu posiadania.

Boże, Ojcze Odwieczny, wysłuchaj miłosiernie tej modlitwy, którą zanosimy do Ciebie spośród zgiełku i rozpaczy świata. Przepełnieni nadzieją w Twoje nieskończone Miłosierdzie, zawierzając się wstawiennictwu Najświętszej Matki, wzmocnieni przykładem błogosławionych męczenników z Peru, Zbigniewa i Michała, których uczyniłeś odważnymi świadkami Ewangelii aż do przelania krwi, zwracamy się do Ciebie z wielką ufnością o dar pokoju i oddalenie od nas plagi terroryzmu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwa odmówiona przez papieża Franciszka w Bazylice Franciszkanów w Krakowie 30 lipca 2016 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama